Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bazarek pod Warszawą za 8 milionów złotych. Słynne targowisko zmieni się nie do poznania. Prace ruszą w przyszłym roku

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Pracę ruszą w 2024 roku
Pracę ruszą w 2024 roku Paka Projekt Paweł Kaniewski
Targowisko znajdujące się przy ulicy Orlej w Otwocku w niedalekiej przyszłości przejdzie potężną metamorfozę. Budynek zaprojektowany przez pracownię "Paka Projekt Paweł Kaniewski" ma nawiązywać do charakterystycznego dla miasta stylu nadwiślańskiego, czyli świdermajeru. Koszt całej inwestycji szacuje się na około 8 milionów złotych. Początek inwestycji zaplanowano na przyszły rok.

W 2024 roku, w podwarszawskim Otwocku rozpoczną się prace związane z modernizacją tamtejszego, słynnego targowiska. Obiekt zlokalizowany przy ulicy Orlej przejdzie gruntowną metamorfozę. W jej efekcie, zaniedbane stoiska handlowe powstałe tu ponad trzydzieści lat temu, zmienią się w piękny budynek, roboczo nazwany "Białym Bazarkiem".

Budowla znajdująca się nieopodal stacji kolejowej stanie się jedną z głównych wizytówek miasta. W poniższej galerii przedstawiamy wizualizacje obiektu.

Pracę ruszą w 2024 roku

Bazarek pod Warszawą za 8 milionów złotych. Słynne targowisk...

Niezwykły bazarek inspirowany świdermajerami

Nowe targowisko zostanie wybudowane w stylu nadwiślańskim, nawiązującym do charakterystycznych dla miasta świdermajerów. Za projekt budowli odpowiada pracownia architektoniczna "Paka Projekt Paweł Kaniewski".

W zmodernizowanym obiekcie znajdą się nie tylko stoiska handlowe, ale także piekarnia, kawiarnie i lokale gastronomiczne. Przebudowie ulegnie także ulica Orla, jak i plac przed budynkiem. Zyska on piękna przestrzeń do odpoczynku oraz dużo zieleni. Powstaną też nowe chodniki i parking samochodowy.

Przedsiębiorcy, którzy posiadają stoiska na targowisku, otrzymają tymczasowe stanowiska do handlu.

Łączny koszt inwestycji szacowany jest na około 8 milionów złotych.

Czym są świdermajery?

Świdermajery to niezwykłe, drewniane budowle, których twórcą był zasłużony dla miasta Michał Elwirro Andriolli - polski rysownik, ilustrator i malarz.

Artysta w 1880 roku osiedlił się w folwarku Anielin (ok. 200 hektarów na terenie dzisiejszego Otwocka i Józefowa), zakupionym od Zygmunta Kurtza, byłego właściciela majątku Otwock Wielki. W swojej posiadłości nad rzeką Świder, wybudował według własnych projektów kilkanaście charakterystycznych domów na wynajem, zwanych później świdermajerami. Nazwa ta została wymyślona przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Budynki te charakteryzują się elementami tradycyjnego budownictwa mazowieckiego. Posiadają lekkie konstrukcje i bogato zdobione pawilony. Domy inspirowane były m.in. architekturą szwajcarską, która została wzbogacona o werandy i przedsionki.

Przed wojną świdermajerów znajdujących się w Otwocku i jego okolicach były setki. Obecnie szacuje się, że budowli zostało około 200. Każda z nich może pochwalić się nie tylko unikatową architekturą, ale również ciekawą historią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto