Ekologia zaczyna się w domu. A w zasadzie to od domu
Decydując się na budowę domu, czy też zakup mieszkania, skoncentrujmy się na tym, by nasze cztery kąty były ekologiczne. Jeśli nasze "M" będzie eko, to będzie to korzystne, nie tylko dla naszej planety i środowiska, ale również dla naszego portfela. Bo eko równa się oszczędność. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?
Przede wszystkim musi być on wykonany nie tylko zgodnie ze sztuką budownictwa, ale również z materiałów wysokiej jakości. Takich, które mówiąc najprościej "będą trzymać ciepło". Przegrody zewnętrzne, czyli fundamenty i podłogi na gruncie, ściany zewnętrzne, połacie dachu i strop muszą charakteryzować się bardzo wysoką izolacyjnością termiczną. Poza - najogólniej mówiąc - ociepleniem liczy się też stolarka okienna, o czym często zapominamy.

Warto też zainwestować w pompę ciepła oraz panele fotowoltaiczne. Przy dzisiejszych cenach energii i ciepła te inwestycje bardzo szybko się zwrócą. Odpowiednio dobrana fotowoltaika umożliwia częściowe lub całkowite uniezależnienie nieruchomości od dostaw energii z zewnątrz.
Ważna informacja jest też taka, że domami ekologicznymi mogą być też domy modułowe! Ważne jednak, by zgłosić się do odpowiedniej firmy, która takimi w swojej ofercie dysponuje. Domy modułowe wykonywane są nie tylko z wysokogatunkowego drewna, ale też trwałych materiałów termoizolacyjnych. Dzięki temu taki dom jest nie tylko energooszczędny, ale również przy zastosowaniu odpowiednich technologii pasywny.
Jeżeli nie budujemy domu, ale kupujemy mieszkanie, poszukajmy takiego dewelopera, który dba o jakość, o materiały i ekologiczne rozwiązania. Deweloperzy też stawiają na innowacje i w swoich inwestycjach instalują m.in. systemy indywidualnego sterowania c.o. i ogrzewaniem wody (logotermy), który podwyższa jakość użytkowania i pozwala na utrzymanie komfortowej temperatury wnętrz przez cały rok i generuje oszczędności sięgające nawet 30 proc. tradycyjnego zużycia!
I jeszcze jedno: jeżeli zależy nam na ograniczeniu rachunków za ogrzewanie, warto zdecydować się na instalację klimatyzacji z funkcją grzania. Ogrzewanie domu lub mieszkania takim klimatyzatorem może być tańsze nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu do ogrzewania naszych czterech kątów grzejnikami. Oczywiście atutem klimatyzacji jest też możliwość ustawienia dogodnej dla nas temperatury w gorące dni, których przy zachodzących zmianach klimatycznych mamy coraz więcej, a upały coraz częściej dają się nam we znaki.
Gdy cztery kąty już mamy, czas na urządzanie. Gdy będziemy planować, jakie meble i kolory ścian pojawią się w naszych pokojach, pamiętajmy przede wszystkim o tym, by w każdym pomieszczeniu znajdowało się oświetlenie energooszczędne. To znacznie przełoży się na wysokość naszych rachunków. Istotne jest jednak to, by taki sprzęt kupować w autoryzowanych sklepach elektronicznych.
Pamiętaj o recyklingu! Co robić z odpadami?
Nie wyrzucajmy wszystkiego do kubłów na śmieci. O ile wielu z nas już dobrze wie, co wrzucamy do kubła żółtego, a co do kubła niebieskiego, to wciąż są takie śmieci, gabaryty, czy też odpady, z którymi nie wiemy, co zrobić. Wyjaśniamy więc kilka istotnych kwestii.
Nie tylko złom stalowy, metali kolorowych, żeliwny, czy miedziane kable możesz zanieść do punktu złomu. Są takie przedsiębiorstwa, które przyjmą od ciebie także zużyte akumulatory. Są też takie punkty złomu, lub inne przedsiębiorstwa zajmujące się recyklingiem, które przyjmują także makulaturę. A ta, jak dobrze wiemy, często zalega u nas w domach...
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny AGD i RTV powinien być poddawany procesom odzysku albo unieszkodliwiania. Powinien więc trafiać nie do śmietnika a do specjalnych punktów odbioru. Gminy mają obowiązek informowania o miejscach, gdzie można wyrzucać elektrośmieci.
Dlaczego recykling jest taki ważny? Bo pozwala na oszczędność energii, surowców i środowiska naturalnego. Dzięki niemu na rynek ponownie trafia szkło, makulatura czy aluminium.
Eko może być też moda albo żywność
Na początek odrobina słodyczy i zdrowia, czyli... miód! O tym, jakie ma on dla nas korzyści, wszyscy dobrze wiedzą, natomiast należy wybierać taki, który wytwarzany jest w czystym i naturalnym środowisku, a do jego wytworzenia nie wykorzystuje się chemicznych środków.
Za ekologią zawsze stoi jakość, a jakość to brak chemii. Takie wybierajmy też pieczywo. Musi być nie tylko chrupkie i smaczne, ale właśnie przede wszystkim tworzone w oparciu o sprawdzone receptury, które opierają się na tym, co zdrowe i dobre dla nas.
A jak wygląda moda w stylu eko? To moda z drugiej ręki! Styl vintage towarzyszy nam już od dawna, bo przecież moda ma to do siebie, że lubi wracać. Jednak w sklepach z odzieżą używaną kupimy nie tylko ubrania z poprzednich dekad, ale też te, które są na topie i wpisują się w obowiązujące trendy. Należy pamiętać, że branża tekstylna jest drugą co do wielkości branżą zanieczyszczającą wodę na świecie! Ponadto często odzież, w której chodzimy szyją osoby, które nie otrzymują za to godnego wynagrodzenia. Lumpeksy warto odwiedzać z jeszcze jednego powodu: to świetna rozrywka i możliwość wykazania się modową kreatywnością!
PARTNERZY TEMATU TYGODNIA:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Tak wygląda teraz Katherine Kelly Lang, czyli Brooke z serialu "Moda na sukces"
- Te długi się nie przedawniają. Oto lista długów, które się nie przeterminują
- Tak w młodości wyglądała Magda Gessler. Była prawdziwą pięknością [zdjęcia]
- Seksbomba PRL-u. Figura świętuje urodziny. Jak zmieniała się przez lata?
Polecane oferty
kup teraz

Ideal Lux Le Roy 73439
Lampa stołowa Le Roy TL1 Small 073439 Ideal Lux De…
kup teraz

Ideal Lux Lampka Nocna Led Okrągła Biała Cerchio Tl (1000112092)
Lampa stołowa CERCHIO TL sprawdzi się w pomieszcze…
kup teraz

Zuma Line Adana (5525BK)
Lampa stołowa ADANAKolekcja lamp stołowych ADANA t…
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE