Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy na Zamku Grodziec jest podziemny tunel prowadzący do Złotoryi? Dowiemy się tego po badaniach archeologicznych, które właśnie się zaczęły

Alina Gierak
Alina Gierak
Studenci kierunku Rzeźba ASP we Wrocławiu prowadzą prace konserwatorskie na zamku Grodziec
Studenci kierunku Rzeźba ASP we Wrocławiu prowadzą prace konserwatorskie na zamku Grodziec Zamek Grodziec
Zamek Grodziec na Dolnym Śląsku, średniowieczna warownia, zbudowana na wygasłym wulkanie, to zabytek, który może rozpalać wyobraźnię. Co jakiś czas pojawiają się informacje o tajemniczych tunelach czy skarbach ukrytych w ścianach. Będzie okazja do dowiedzenia się, jak jest naprawdę. W zamku rozpoczęły się badania archeologiczne. Pierwsze odkrycia są intrygujące. Przeczytajcie o nich poniżej i zobaczcie zdjęcia w galerii.

Spis treści

Tajemnice Zamku Grodziec

Z murów i baszt zamku Grodziec można podziwiać panoramę Pogórza Kaczawskiego i niemal całych zachodnich Sudetów. Kto lubi opowieści o rycerzach, średniowiecznych warowniach i skarbach, ten będzie nim zachwycony. Jego historię poznamy lepiej po zakończeniu badań archeologicznych i prac konserwatorskich.

Miłośników niesamowitych historii, najbardziej rozgrzewają losy ostatniego właściciela zamku Grodziec Herberta von Dirksena, zaufanego współpracownika Hitlera. W czasie II wojny światowej często przebywał na swoim zamku.

Ponoć w tej budowli miały być przechowywane cenne dzieła sztuki ze słynnej listy Grundmanna. Prócz nich na zamku miały znajdować tajne dokumenty oraz rozmaite kosztowności. Wszystko ukryte w domniemanych sztolniach wykutych pod zamkiem oraz w zamkowych komnatach.

Dr Günther Grundmann to dolnośląski konserwator zabytków, któremu niemieckie władze III Rzeszy zleciły zabezpieczenie przed wrogiem najcenniejszych dzieł sztuki i zbiorów bibliotecznych. Według listy Grundmanna, w Grodźcu miał zostać zmagazynowany księgozbiór berlińskiej Preusesische Staatsbibliothek.

Książek nie znaleziono. Prawdopodobnie spłonęły w pożarze w 1945. Co z kosztownościami i złotem?

Poszukiwania trwają do dzisiaj.

Prace archeologiczne na Zamku Grodziec - pierwsze odkrycia

Ciekawe wyniki mogą przynieść najnowsze badania archeologiczne prowadzone przez Fundację Archeologiczną Archeo.

Wykopaliskowe badania archeologiczne mają charakter dosyć ograniczony terenowo ze względu na fakt, że poprzedzają stworzenie fundamentu, który posłuży do postawienia kapliczki słupowej – zabytku architektonicznego, która znajduje się w zamku - wyjaśnia Mariusz Łesiuk z Fundacji Archeologicznej Archeo.

Wykopaliska już przyniosły efekty. Na zamkowym dziedzińcu odkryto kilkadziesiąt fragmentów naczyń glinianych z różnych epok, nawet z wczesnego średniowiecza. Znaleziono także ołowiane kule i fragmenty kafli ze średniowiecznych pieców.

Równolegle trwają warsztaty konserwatorskie studentów Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia. Grupa studentów, pod przewodnictwem konserwator dzieł sztuki Jagody Ciechanowskiej pracuje nad portalem Wendela Roskopfa.

Pracujemy nad kilkoma rzeczami – dla nas bardzo istotnymi. Przede wszystkim nad portalem Wendela Roskopfa, który jest nadal odkrywany. Sprawdzamy, jakie pozostałości mamy jeszcze w Zamku Grodziec po tym ważnym obiekcie. Ale też pracujemy nad kapliczką słupową, która przeszła już zabiegi konserwatorskie – mówi Kasztelan Zamku Grodziec Mariusz Garbera.

Studenci konserwują trzy zabytki

  • Relikty portalu przypisywanego warsztatowi Wendela Roskopfa z 1522 roku
  • Piaskowcową nastawę kapliczki słupowej z czterema płaskorzeźbionymi scenami
  • Kominek z herbem księstwa legnicko-brzeskiego i dwoma maszkaronami

Planujemy zrekonstruować części XVI-wiecznego portalu Wendela Roskopfa, a także, jeśli czas pozwoli, polichromie i złocenia na kapliczce słupowej – wyjaśnia opiekun dydaktyczny studentów kierunku Rzeźby ASP we Wrocławiu, konserwator dzieł sztuki Jagoda Ciechanowska.

Następnym krokiem będą prace archeologiczne wokół owianej tajemnicą zamkowej studni. Za kilka tygodni będzie wiadomo czy legenda o podziemnych tunelach wykutych w bazaltowej skale jest prawdziwa.

Zamek Grodziec- zwiedzanie

Zamek Grodziec stał się pierwszym w Europie miejscem specjalnie przygotowanym dla turystów. Dzięki gruntownej przebudowie, odzyskał dawną świetność, a otwarcia powstałego tu muzeum dokonał cesarz Wilhelm II, w asyście ministrów i licznego dworu.

W jakich godzinach można zwiedzać zamek i ile kosztuje wstęp ZOBACZ TUTAJ

Sprawdź, jak dojechać do zamku

Krótka historia Zamku Grodziec

Pierwszy gród na wznoszącym się prawie 400 metrów nad poziom morza, wygasłym wulkanie, istniał jeszcze za czasów słowiańskiego plemienia Bobrzan. Obecny układ przestrzenny Zamku Grodziec powstał w 1470 r. dzięki legnickiemu księciu Fryderykowi I.

Jedna z piękniejszych rezydencji gotycko-renesansowych Śląska przez całe wieki przyciągała najeźdźców.
Mieszkańcy okolicznych wiosek mieli dość utrzymywania najeźdźców i postanowili rozebrać zamek. Na szczęście, udało im się to połowicznie. W 1800 r., po zabezpieczeniu fragmentów ruin, odbudowie części głównej i doposażeniu, Grodziec stał się pierwszym w Europie miejscem specjalnie przygotowanym dla turystów.

Ostatnim właścicielem zamku był Herbert von Dirksen, dyplomata niemiecki, zwolennik Adolfa Hitlera. Historia jego porwania przez Niemców z rąk Sowietów, którzy w 1945 roku zdobyli zamek, jest jak scenariusz filmowy. Dirksen opisał ją w swoich pamiętnikach. Zmarł w 1955 roku w Monachium.

Po II wojnie światowej zamek został opuszczony, w 1951 r. spłonął. Częściową odbudowę przeprowadzono w latach 60. XX w.

Dzisiaj budynki mieszkalne i dawna kaplica zamkowa są udostępnione do zwiedzania, na wieży znajduje się taras widokowy. Na zamku odbywają się turnieje rycerskie i imprezy masowe. Na południe od zamku górnego znajduje się podzamcze, otoczone murem z kilkoma basztami oraz wolnostojącą, zrujnowaną cylindryczną wieżą w narożniku południowo-wschodnim.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kostrzynnadodra.naszemiasto.pl Nasze Miasto