Dom Praktyk Twórczych w Kostrzynie otwarty. Powstał w zabytkowej willi Wagenera. Teraz znowu będzie tu tętnić życie!

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Dom Praktyk Twórczych znajduje się w willi Wagenera. To zabytkowy budynek, ważna budowla na mapie Kostrzyna nad Odrą.
Dom Praktyk Twórczych znajduje się w willi Wagenera. To zabytkowy budynek, ważna budowla na mapie Kostrzyna nad Odrą. Jakub Pikulik
Udostępnij:
W willi niemieckiego przemysłowca od dziś działa kilka pracowni, do tego pałac ślubów, miejsca noclegowe, sala wystawiennicza i zaplecze socjalne. W ramach jednego projektu uratowano zabytek nie tylko w Kostrzynie, ale i w pobliskim Słoński i niemieckim Seelow.

Zaczęło się w 2016 r. To wtedy burmistrz niemieckiego Seelow Jörg Schröder przyjechał do burmistrza Kostrzyna Andrzeja Kunta z pewną propozycją. – Nasz sąsiad zaproponował wspólny projekt, w którym wykorzystamy pieniądze unijne. Chodziło o uratowanie i nadanie nowych funkcji dawnemu dworcowi kolejowemu w Seelow i willi po niemieckim przemysłowcu w Kostrzynie. Projekt miał się nazywać „miejsca pamięci”. Przy takim projekcie nie można zapominać o Słońsku, który chętnie się do tego przedsięwzięcia włączył – wspomina A. Kunt.

Jeden projekt, trzy inwestycje

Projekt zyskał akceptację urzędników.

W 2018 r. podpisaliśmy umowę opiewającą na 4,5 mln euro na wszystkie trzy projekty: w Słońsku, Kostrzynie i Seelow. Nie wiedzieliśmy wówczas, że czekają nas nie lada trudności. Przytrafiła się pandemia, wzrosły koszty pracy i materiałów budowlanych, budżety trzeba było korygować. Ale ostatecznie się udało – wspomina burmistrz Jörg Schröder.

Dom Praktyk Twórczych znajduje się w willi Wagenera. To zabytkowy budynek, ważna budowla na mapie Kostrzyna nad Odrą.
Dom Praktyk Twórczych znajduje się w willi Wagenera. To zabytkowy budynek, ważna budowla na mapie Kostrzyna nad Odrą. Jakub Pikulik

Będą tu realizowane polsko-niemieckie projekty

W lutym 2020 r. oddano do użytku dawny, zrujnowany dom kultury w Słońsku. – Dziś widzimy, jak bardzo brakowało takiego miejsca w naszej gminie – mówi Janusz Krzyśków, wójt Słońska. W czwartek, 13 stycznia, oficjalnie otwarto kostrzyńską willę Wagenera, która teraz będzie nosiła miano Domu Praktyk Twórczych, a w marcu tego roku nastąpi otwarcie wyremontowanego, dawnego dworca w Seelow. Wszystkie trzy budynki pełnią podobną funkcję. Znajdują się w nich pracownie, niewielkie wystawy, miejsca do prowadzenia warsztatów. Z założenia mają to być miejsca, gdzie możliwe będzie realizowanie wspólnych projektów. Również tych polsko-niemieckich.

Willa będzie tętnić życiem

Dom Praktyk Twórczych formalnie podlega pod Kostrzyńskie Centrum Kultury. Utworzono tu pracownię grafiki użytkowej, gdzie znajduje się m. in. prasa litograficzna, pracownię ceramiki, plastyczną, grafiki cyfrowej i montażu filmowego. Wysoki parter zarezerwowano m. in. na salę wystawienniczą i pałac ślubów. Znajduje się tu też ekspozycja, poświęcona kostrzyńskiemu przemysłowi, głównie Kostrzyńskim Zakładom Papierniczym. Na poddaszu znalazło się miejsce na część noclegową. Są tu trzy pokoje dwuosobowe i dwa duże, w których znalazło się miejsce dla 26 osób. Będą one dostępne dla uczestników przyszłych warsztatów. Jest też aneks kuchenny.

Chcemy tutaj uczyć obcowania ze sztuką. Adresatem tego miejsca są osoby w każdym wieku, od najmłodszych po seniorów. Wszystko będzie się odbywało pod okiem instruktorów – mówi Zdzisław Garczarek, dyrektor Kostrzyńskiego Centrum Kultury.

Z pracowni i wiedzy instruktorów będą mogły korzystać również osoby, przygotowujące się do egzaminów w szkołach, związanych z daną dziedziną sztuki. Oferta skierowana jest nie tylko dla mieszkańców Kostrzyna. 14 i 15 stycznia każdy chętny będzie mógł tu zajrzeć i zobaczyć, jaką przygotowano ofertę. Remont willi kosztował grubo ponad 4 mln zł. 85 proc. tej kwoty to pieniądze unijne.

Ważny zabytek Kostrzyna

Willa Wagenera to ważny zabytek na mapie Kostrzyna. Jest jedną z niewielu budowli, które przetrwały krwawe walki o miasto w 1945 r. Willę wybudowano w 1900 r. i zamieszkał tu kostrzyński przemysłowiec Adolf Wagener. Fabryka, którą założył i prowadził, zajmowała się produkcją różnego rodzaju maszyn przemysłowych i rolniczych. Zakłady produkcyjne znajdowały się przy obecnej ul. Gorzowskiej. Do dziś nie został po nich żaden ślad. Doskonale zachowała się natomiast willa, w której przemysłowiec mieszkał wraz z rodziną. W budynku do 2010 r. mieścił się urząd miasta. Od przeprowadzki urzędników do budynków po byłym przejściu granicznym zabytkowa willa stała pusta.

Wideo: W przedwojennej willi z 1900 r. znaleziono zamurowane pomieszczenie. Co w nim było?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie