Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orkan Otto w Lubuskiem. Bardzo mocno wieje, łamią się drzewa i konary. Strażacy mają pełne ręce roboty

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Strażacy ze Sławy również walczyli ze skutkami wichury.
Strażacy ze Sławy również walczyli ze skutkami wichury. OSP Sława
Sprawdziły się prognozy synoptyków. W piątek, 17 lutego, w godzinach wieczornych, na północy Lubuskiego zaczęło mocno wiać. Na numer alarmowy szybko zaczęły spływać pierwsze zgłoszenia. Wiatr łamał drzewa i gałęzie.

Pierwsze zgłoszenia zaczęły spływać do strażaków już w godzinach popołudniowych. Dotyczyły głównie północnej części województwa. Zgłoszenia napływały m. in. z Trzemeszna Lubuskiego, Lubniewic, Sycowa.

Orkan Otto w Lubuskiem. Strażacy co chwila wyjeżdżali do interwencji

Wiele zgłoszeń dotyczyło północnej stolicy województwa lubuskiego. Strażacy z Gorzowa Wlkp. dostawali zgłoszenia m. in.:

  • na ul. Karola Marcinkowskiego,
  • na Trasie Północnej, gdzie powalone drzewo utrudniało przejazd na wysokości salonu łazienek BOKARO.
  • na ul. Walczaka, gdzie były dwa powalone drzewa, jedno w stronę parku, drugie całkowicie utrudniało przejazd
  • w Kłodawie drzewo leżało na linii telekomunikacyjnej i wystawało częściowo na chodnik i jezdnię

Wiało też na południu Lubuskiego

Z czasem mocno wiać zaczęło również na południu regionu. Do akcji wyruszali strażacy z Zielonej Góry i innych miejscowości. Zgłoszenia napływały m. in. z Bogaczowa, Sycowic. W samej Zielonej Górze drzewo spadło na ul. Batorego. Zablokowana była też droga ze Starego Kisielina na Przytok. Na drodze zalegało powalone drzewo. Podobnie było na ścieżce rowerowej Zielona Strzała, pomiędzy ul. 1 Maja a Armii Krajowej. Tu również powalone drzewo utrudnia przejazd.

Orkan Otto nad Polską

Orkan Otto (pierwotnie cyklon Ulf) uderzył w Polskę. Jego centrum znalazło się nad Bałtykiem między 17-18 lutego i wtedy żywioł uderzy w naszym kraju. Na zachodzie Europy należy spodziewać się największych zniszczeń, gdzie siła wiatru ma osiągnąć nawet 117 km/h na lądzie i 150-160 km/h w głębi morza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia, dotyczące silnego wiatru w Lubuskiem. Według prognozy wichura ma wystąpić w piątek (17 lutego) w godzinach wieczornych - ok. 18.00-19.00. Zjawisko ma utrzymywać się do soboty (18 lutego), do godz. 6.00-9.00. Jak czytamy w komunikacie IMGW, dotyczącym ostrzeżenia pierwszego stopnia:

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 procent.

Większość województwa lubuskiego objęta została jednak ostrzeżeniem drugiego stopnia. W tym przypadku prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w nocy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Orkan Otto w Lubuskiem. Bardzo mocno wieje, łamią się drzewa i konary. Strażacy mają pełne ręce roboty - Gazeta Lubuska

Wróć na kostrzynnadodra.naszemiasto.pl Nasze Miasto