Spis treści
Radziecka kronika filmowa
Pałac w Dąbroszynie swój ostateczny kształt uzyskał po przebudowie w 1851 r. Wtedy dodano do niego trzecią kondygnację. Zmienił się też układ pomieszczeń. Przebudowano dach - obecnie jest czterospadowy. Teraz pałac jest mieszanką stylu barokowego, neogotyku i klasycyzmu. Budowla w niezłej kondycji przetrwała wojenną zawieruchę. W 1945 r. radziecka kronika filmowa uwieczniła moment, gdy stacjonował w nim marszałek Żukow.

Cenne wyposażenie pałacu rozgrabiono
Przed II wojną światową pałacowe wnętrza były wyposażone w wiele zabytkowych rzeźb, malowideł i innych cennych przedmiotów. Choć działań wojennych bezpośrednio w Dąbroszynie nie prowadzono, to dzieła sztuki zostały zniszczone lub rozgrabione przez czerwonoarmistów. Większość z nich bezpowrotnie przepadła. Zachowało się zaledwie kilka przedmiotów, które obecnie oglądać można na ekspozycji w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wlkp.
Podstawowe informacje o pałacu w Dąbroszynie
- powstał w latach 80. XVII w.
- otoczony jest dużym parkiem, podzielonym na park górny i dolny
- w sąsiedztwie pałacu znajduje się kościół
- częstym gościem był tu Fryderyk Wielki
- pałac jest obecnie wystawiony na sprzedaż
Lokalizacja Pałacu
Pałac oddalony jest od Kostrzyna nad Odrą o dosłownie 7 minut drogi samochodem. Zlokalizowany jest w północno-zachodniej części malowniczej wsi Dąbroszyn, tuż przy drodze wojewódzkiej nr 132.
Zobacz więcej zdjęć Pałacu:
Pałac w Dąbroszynie na sprzedaż
Po II wojnie światowej w pałacu w Dąbroszynie powstał Państwowy Urząd Repatriacyjny. Następnie budynek przekazano Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu. Od tego czasu w pałacu mieściły się biura, przedszkole, biblioteka, przychodnia oraz mieszkania pracownicze. W latach 90. XX wieku pałac w Dąbroszynie przejęła gmina Witnica. Obiekt został uznany za siedzibę Euroregionu Pro Europa Viadrina. Pałac przeszedł remont, w czasie którego m.in. wymieniono okna i dach. Obecnie budowla stoi pusta i od lat jest wystawiona na sprzedaż. Obiekt nie jest udostępniony zwiedzającym. Nam do jego wnętrz udało się zajrzeć dzięki uprzejmości członków Stowarzyszenia Templum, którzy zwiedzili pałac i sfotografowali jego unikatowe wnętrza.
Kto może zwiedzać obiekt?
Zasadniczo wnętrza pałacu są zamknięte i pojedyncze osoby, które chciałyby go zobaczyć nie mają takiej możliwości. Warto jednak podkreślić, że już sam budynek z zewnątrz i tereny wokół niego robią mocne wrażenie. Niewykluczone, że w przypadku większych grup chcących odwiedzić klimatyczne wnętrza pałacu, po wcześniejszym kontakcie i umówieniu wizyty z urzędem gminy w Witnicy, zwiedzający będą mieli taką możliwość.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Hotel Mirada Del Mar
Otoczony zielenią i stuletnimi sosnami, położony w…
kup teraz

Hotel Fariones
Najstarszy hotel na wyspie w zupełnie nowej odsłon…
kup teraz

Hotel Barceló Margaritas Royal Level
Najnowsza część znanego i lubianego hotelu Barceló…
kup teraz

Hotel Royal Hideaway Corales Beach
Niepowtarzalny klimat i wyjątkowa atmosfera w jedn…
kup teraz

Hotel Savoy Palace
Pięknie położony, ze wspaniałym widokiem na Ocean …
kup teraz

Hotel Secrets Bahía Real Resort & Spa
Tu poczujesz się jak we śnie! Jedyny w swoim rodza…
Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek