Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje niezwykły album mieszkańców Kostrzyna. Jego bohaterem może być każdy. Wystarczy wysłać swoje zdjęcie

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Powstaje album z historycznymi zdjęciami mieszkańców Kostrzyna nad Odrą. Rok 1956. Zdjęcie wykonane w rejonie obecnej apteki przy ul. Piastowskiej. W tle prawdopodobnie widoczna obecna SP1. Na zdjęciu trzecia od prawej Adela Napierała wraz z córką Wacławą (obecnie) Szczechowiak
Powstaje album z historycznymi zdjęciami mieszkańców Kostrzyna nad Odrą. Rok 1956. Zdjęcie wykonane w rejonie obecnej apteki przy ul. Piastowskiej. W tle prawdopodobnie widoczna obecna SP1. Na zdjęciu trzecia od prawej Adela Napierała wraz z córką Wacławą (obecnie) Szczechowiak
„My mieszkańcy” – taką nazwę ma album, który powstaje właśnie w internecie. Pasjonat historii poprosił kostrzynian o wysyłanie zdjęć sprzed lat. Udział w akcji wziąć może każdy.

- Pomysł narodził się, gdy ludzie zaczęli wysyłać pamiątkowe zdjęcia powojennego Kostrzyna z własnych zbiorów. Było na nich nie tylko miasto, budynki, ruiny i architektura, ale też mieszkańcy – mówi Ryszard Dubik, pasjonat historii Kostrzyna. Od kilku lat tworzy filmy, poświęcone charakterystycznym miejscom w mieście (m. in. willa Wagenera, szpital, dawne koszary przy ul. Mickiewicza czy były kompleks koszarowy na os. Leśnym). Furorę w internecie zrobiły też przeróbki jego zdjęć, na których nakładał zdjęcia przedwojenne na fotografie wykonane obecne. Zdjęcia były jak podróż w czasie.

Pomysł narodził się, gdy ludzie zaczęli po wysyłać pamiątkowe zdjęcia powojennego Kostrzyna z własnych zbiorów. Było na nich nie tylko miasto, budynki, ruiny i architektura, ale też mieszkańcy

INFORMACJE Z KOSTRZYNA NAD ODRĄ

„My mieszkańcy” ma być albumem z rodzinnymi zdjęciami wykonanymi w powojennym Kostrzynie. – Na pewno w prywatnych zbiorach takich zdjęć jest dużo. Szkoda, żeby były pochowane w szufladach – mówi R. Dubik.

Trwa głosowanie...

Czy interesujesz się historią Kostrzyna nad Odrą?

Na przesłanych już fotografiach możemy zobaczyć m. in. miejsca w okolicy nieistniejącego już młyna przy ul. Gorzowskiej, czy fotografię wykonaną w miejscu bloku przy ul. Piastowskiej, gdzie w miejscu osiedla jest... puste pole. Co dalej stanie się z przesłanymi zdjęciami? – Może wspólnie z miastem uda się wydać album, można też będzie zorganizować ciekawą wystawę. Chodzi o to, żeby zdjęcia pokazać mieszkańcom, żeby większe grono ludzi mogło zobaczyć, jak przed laty żyło się w Kostrzynie, jak wyglądało wtedy miasto – mówi R. Dubik.

Album można znaleźć na facebooku na kanale „Küstrin, Kostrzyn zabytki mniej znane”

Warunki zakwalifikowania fotografii do albumu:

  1. Zdjęcie wykonane na terenie Kostrzyna z widocznymi elementami architektury, tak aby można było zidentyfikować miejsce wykonania fotografii.
  2. Skan zdjęcia przesyłamy w wiadomości prywatnej. Przesyłając zdjęcie jednocześnie wyraża się zgodę na jego korektę (ulepszenie).
  3. Aby zdjęcie nie pozostało anonimowe, opisujemy je, gdzie zostało zrobione, mniej więcej, kiedy oraz kto jest na zdjęciu. Dwie pierwsze informacje zostaną zamieszczone wraz ze zdjęciem.

INFORMACJE ZE STAREGO MIASTA W KOSTRZYNIE

Polecamy wideo: Członkowie stowarzyszenia Perkun odnaleźli w gruzach dawnej, niemieckiej twierdzy polski karabin z okresu międzywojennego. Jak się tu znalazł?

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kostrzynnadodra.naszemiasto.pl Nasze Miasto