Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przegląd marca 2021 w Kostrzynie nad Odrą, najważniejsze wydarzenia miesiąca

Redakcja online
Redakcja online
Przeczytaj najważniejsze informacje mijającego miesiąca. Jak Kostrzyn nad Odrą zmienił się  w marcu 2021?
Przeczytaj najważniejsze informacje mijającego miesiąca. Jak Kostrzyn nad Odrą zmienił się w marcu 2021? CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie podsumowanie minionego miesiąca. Zobacz artykuły, które w marcu czytaliśmy najchętniej. Które informacje przykuwały uwagę mieszkanek i mieszkańców Kostrzyna nad Odrą najbardziej? Czy czytałeś artykuł: „Zarobki w PKP w 2021 roku. Ile zarabia maszynista, konduktor, kasjer i inni pracownicy kolei? Poznaj stawki! ”?

W treści tego artykułu umieszczone są tzw. linki afiliacyjne naszych partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów.

Przegląd marca 2021 w Kostrzynie nad Odrą: top 3 artykuły z miesiąca

Oto lista najpopularniejszych wiadomości z marca 2021 roku. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Zarobki w PKP w 2021 roku. Ile zarabia maszynista, konduktor, kasjer i inni pracownicy kolei? Poznaj stawki!

Zarobki na PKP w 2021 roku? Wbrew pozorom praca w PKP i innych przewoźnikach kolejowych w Polsce wcale nie cieszy się wielkim zainteresowaniem. Wolnych stanowisk jednak nie powinno brakować, bo w najbliższych latach na emeryturę ma przejść około czterech tysięcy maszynistów. Czy to zarobki odstraszają młodych? Sami oceńcie! Sprawdziliśmy, ile zarabia się na poszczególnych stanowiskach w polskiej kolei. Jak się okazuje, w PKP i innych przewoźnikach można zarobić całkiem przyzwoite pieniądze.

📢 Księżycowy krajobraz. Tak wyglądał Kostrzyn w marcu 1945 r. Miasto zostało niemal starte z powierzchni ziemi

Patrząc na te zdjęcia aż trudno uwierzyć, że tak bardzo zniszczone miasto mogło się odrodzić. Kostrzyn nad Odrą tuż po zakończeniu walk w 1945 r. wyglądał jak morze ruin. Niewiele było domów, które nadawały się choćby do remontu. Doskonale obrazują to zdjęcia w rosyjskich archiwów.

30 marca minęło dokładnie 76 lat od zakończenia krwawych i wyniszczających walk o zdobycie kostrzyńskiej twierdzy. Przez wielu miejsce to było nazywane „wrotami do Berlina”. Nic dziwnego, że Niemcy z taką zaciekłością bronili ówczesnego Küstrina. Wokół miasta powstały okopy i transzeje. Wiele wiaduktów w mieście zostało przerobionych na barykady. Powstały punkty oporu. To wszystko miało zatrzymać, albo choćby spowolnić walec Armii Czerwonej, który parł na zachód, w stronę stolicy Niemiec.

Rocznicę zakończenia walk o Kostrzyn przypomniało Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Historycy szacują, że zniszczeniu uległo około 90 proc. zabudowy całego miasta. Najbardziej ucierpiało Stare Miasto, które po dziś dzień nie zostało odbudowane. Był to ostatni bastion obrony Niemców przed wycofaniem się na drugi brzeg Odry. Rosjanie zaciekle bombardowali starówkę. Gorsza wytrzymałość budynków i zaciekły opór skutkowały tym, że 95 proc. tej części miasta przestała istnieć.

Walki o Kostrzyn trwały 59 dni. W tym czasie czerwonoarmiści kilkukrotnie szturmowali twierdzę. Opór Niemców był zaciekły. Kostrzyn zdobywano etapami. W wyniku walk cała miejska infrastruktura przestała istnieć. Zaledwie kilka budynków użyteczności publicznej nadawało się do odbudowy. Rosjanie ocalili też kompleksy koszarowe. Prawdopodobnie dlatego, aby później zaadaptować je na własny użytek.

Zniszczono sieć wodociągową, kanalizacyjną, elektryczną i gazową. Przestała istnieć komunikacja miejska. Przed działaniami wojennymi po terenie Kostrzyna jeździły tramwaje elektryczne. W pierwszych miesiącach 1945 r. cały tabor przestał istnieć. Dziś w mieście niemal nie ma śladów, że niegdyś kursowały tu tramwaje. Ślady trakcji możemy zobaczyć na Bramie Berlińskiej i dworcu kolejowym. Ślady po szynach tramwajowych widać na odcinku starej drogi przy ul. Sportowej.

Zniszczeniu uległy niemal wszystkie kostrzyńskie mosty. Rosjanie po zdobyciu miasta zmuszeni byli naprędce tworzyć nowe i odbudowywać stare przeprawy, którymi mogliby przerzucić sprzęt i ludzi na drugą stronę Odry i Warty i utrzymać tym samym linie zaopatrzeniowe dla atakującej armii.

Z relacji wojskowych i pierwszych cywilnych osadników wynika, że warunki życia w zrujnowanym mieście były koszmarne. Niemal nie nadawało się do zamieszkania. Wszędzie były sterty gruzów, budynki były uszkodzone, zniszczone lub zrównane z ziemią. Wszędzie zalegał wojskowy sprzęt, były tony niewybuchów i setki, jeśli nie tysiące ludzkich zwłok. Po wojnie trzeba jednak było uruchomić ważny węzeł kolejowy, który się tu znajdował. To właśnie kolejarze i ich rodziny jako jedni z pierwszych wzięli na siebie ciężar zamieszkania w zniszczonym Kostrzynie.

Ślady wojny są widoczne w Kostrzynie po dziś dzień, choć trzeba mieć czujne oko, aby je wypatrzeć. Niektóre mury wciąż noszą ślady po pociskach i odłamkach. Zrujnowane pozostałe Stare Miasto. Niegdysiejsza, tętniąca życiem starówka nazywana jest dziś Kostrzyńskimi Pompejami. Po kilkupiętrowych kamienicach, zamku, kościele, ratuszu, szkole i wielu innych, monumentalnych niegdyś budowlach, do dziś przetrwały jedynie metrowej wysokości murki.

Zdjęcia w galerii pochodzą z Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Pozyskane zostały poprzez serwis https://pamyat-naroda.ru/ . Za pośrednictwem tej strony udostępniane są archiwalia z czasów II wojny światowej.

📢 W tragicznym wypadku niedaleko Kostrzyna zginął 22-latek. Policja ustala, jak doszło do tragedii

Wtorkowy wieczór na lubuskich drogach zakończył się tragicznie. W zderzeniu forda mondeo z ciężarówką zginął 22-letni pasażer osobowego auta. Policja ustala okoliczności wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 22, niedaleko Kostrzyna nad Odrą.

Zrób sobie prezent

Materiały promocyjne partnera

Prasówka marzec Kostrzyn nad Odrą: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w marcu uwagę czytelniczek i czytelników z Kostrzyna nad Odrą. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Tragiczny wypadek na drodze krajowej nr 22 między Kostrzynem a Słońskiem. Nie żyje jedna osoba, druga została ranna

Do tragicznego wypadku doszło we wtorek, 30 marca, w godzinach wieczornych. Na drodze krajowej nr 22 między Kostrzynem a Słońskiem, doszło do zderzenia forda mondeo z ciężarówką. Zginęła jedna osoba.

📢 Piękne zdjęcia zwierząt i przyrody znad Odry. Grzegorz Sawko wykonał mnóstwo cudownych fotografii na łonie natury. Zobaczcie!

Grzegorz Sawko to lokalny fotograf. Mieszka w gminie Cybinka i zasłynął w regionie pięknymi zdjęciami lokalnej przyrody, zwierząt, ale nie tylko. Dziś zapraszamy do oglądania pięknych fotografii wykonanych na łonie natury. Tak wyglądają przyroda oraz zwierzęta nad Odrą w obiektywie Grzegorza Sawko!

📢 Polską szczepionka na COVID produkowaną pod Łodzią? Czy Mabion jest producentem polskiej szczepionki na koronawirusa? 25.03.2021

Polską szczepionka na COVID produkowaną pod Łodzią? Czy Mabion jest producentem polskiej szczepionki na koronawirusa? Kiedy powstanie Polska szczepionka produkowana pod Łodzią? "Polska dołączy do krajów, w których produkowane są szczepionki przeciw COVID-19" – ogłosił przed tygodniem rząd. W jakim stopniu preparat, w którego wytwarzanie włączy się spółka Mabion spod Łodzi, faktycznie będzie z Polski? I skąd w naszym kraju wzięli się partnerzy amerykańskiej firmy Novavax, od której Unia Europejska chce kupić co najmniej 100 milionów dawek szczepionek?

📢 Trwają przygotowania do Pol'and'Rock Festiwal 2021. - Nawet na 5 minut nie zwalniamy – zapewnia Jurek Owsiak

Wiele osób zastanawia się, czy w tym roku odbędzie się Pol'and'Rock Festiwal. Mamy przecież trzecią falę pandemii, pojawiły się groźniejsze mutacje wirusa, a szczepienia nie przebiegają tak szybko, jakbyśmy chcieli. Głos w tej sprawie zabrał Jurek Owsiak.

📢 Powstał kolejny film, poświęcony historii Kostrzyna nad Odrą. Opowiada o Szkole Podstawowej nr 1, która przetrwała zagładę miasta

Gmach przy ul. Kościuszki należy do jednych z najbardziej charakterystycznych budynków w Kostrzynie nad Odrą. Jest to też jedna z niewielu budowli użyteczności publicznej, która przetrwała wojenną zawieruchę i w dalszym ciągu służy mieszkańcom.

📢 Bastion Król w Kostrzynie umiera. W każdej chwili może się zawalić. Czy uda się uratować unikatową budowlę?

Czy najstarszy w Polsce bastion i ważny europejski zabytek runie? To bardzo możliwe. Bastion Król, bo o nim mowa, jest w fatalnym stanie. Stropy rozsadza woda, a monumentalna budowla grozi zawaleniem.

📢 Te wieże podnoszą ciśnienie nie tylko historykom. Są po prostu piękne

Kojarzycie współczesne wieże ciśnień. To z reguły szkaradne metalowe konstrukcje. Tymczasem te zabytkowe są z reguły ozdobą, stając się symbolami miast, a często były dziełem znakomitych architektów, jak chociażby te w Zbąszynku i Jankowej Żagańskiej.

📢 Mieszkańców os. Warniki w Kostrzynie czeka prawdziwy skok cywilizacyjny. Nowa droga, chodniki, kanalizacja...

To już pewne. Będzie remont ul. Wyszyńskiego na os. Warniki w Kostrzynie. Droga jest powiatowa, ale wkład własny do inwestycji pokryje miasto. Całość ma kosztować około 17 mln zł.

📢 Wstyd! Pilot śmigłowca LPR musiał zbierać śmieci w Kostrzynie, bo skwer w centrum miasta był tak zaśmiecony, że zagrażał bezpieczeństwu

Te zdjęcia poszły w świat. Pilot śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zbiera śmieci w Kostrzynie. Maszyna wylądowała na skwerze u zbiegu ulic Wędkarskiej i Żeglarskiej. Odpadów było tu jednak tak dużo, że zagrażały w bezpiecznym starcie śmigłowca. Pilot musiał wziąć sprawy w swoje ręce. Dosłownie.

Ta sytuacja wydarzyła się 25 lutego. Załoga śmigłowca LPR została wezwana do Kostrzyna nad Odrą. W czasie, gdy medycy udzielali pomocy osobie poszkodowanej, pilot śmigłowca musiał zająć się zbieraniem śmieci z łąki, na której posadził swoją maszynę. Zdjęcia z tej akcji obiegły już Polskę, można je zobaczyć m. in. na oficjalnym, facebookowym profilu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Na fotografiach widać pilota, który własnoręcznie sprząta butelki (głównie po alkoholu), papiery i inne odpadki, które mogłyby się dostać do silnika maszyny w czasie startu. Takie śmieci mogłyby również stanowić zagrożenie dla osób postronnych. Pęd wiatru, wywołany ruchem łopat śmigłowca, mógłby wznieść śmieci w powietrze i wyrządzić komuś krzywdę. Zaśmiecony skwer nie znajduje się na obrzeżach miasta. To nie zapomniana łąka w miejscu, gdzie nikt nie widzi. Miejsce, w którym wylądował śmigłowiec, znajduje się między blokami, niemal w centrum Kostrzyna, w pobliżu są parkingi, plac zabaw i nowe, piękne osiedle.

"Dostanie się w obracający wirnik lub śmigło ogonowe obcych elementów może spowodować m.in. konieczność wykonania inspekcji technicznej, tym samym zawieszając dostępność śmigłowca... Ponadto podrywające się pozostałości stanowią niebezpieczeństwo dla osób/rzeczy znajdujących się wokół" - czytamy na oficjalnym facebookowym profilu LPR.

Oczywiście skwer między ulicami Wędkarską i Żeglarską nie jest oficjalnym lądowiskiem dla śmigłowców, jednak stopień jego zaśmiecenia nie stawia Kostrzyna i jego mieszkańców w dobrym świetle...

📢 UKS Nukleon zadebiutował w lidze. Zawodnicy pierwszy raz wyszli na boisko w meczu ligowym. Mimo dwóch przegranych nastroje są dobre

Sobotnim turniejem ligowym doczekaliśmy się debiutu drużyny UKS Nukleon w rozgrywkach wojewódzkich. Po roku treningów przerywanych zawirowaniami związanymi z pandemią drużyna z Kostrzyna mogła wreszcie zmierzyć się na parkiecie w walce o punkty. Kostrzynianie w turnieju zagrali z drużynami UKS Szczypiorniak Zielona Góra i TS Zew Świebodzin. Oba zespoły grają w lidze już drugi rok, a zawodnicy są starsi od kostrzynian przynajmniej o rok.

📢 Jurek Owsiak w Kostrzynie na Woodstockowych polach. Co tam robił? Czy Woodstock 2021 się odbędzie?

Jurek Owsiak odwiedził Kostrzyn nad Odrą. Na swoim Facebooku opublikował film z Woodstockowych pól. Co to oznacza? Czy Woodstock 2021 się odbędzie?

ZOBACZ KONIECZNIE

Okazje
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kostrzynnadodra.naszemiasto.pl Nasze Miasto