Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stalag III C był piekłem na ziemi! 31 stycznia Rosjanie wyzwolili obóz jeniecki w Kostrzynie nad Odrą

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
W 2009 r. do Kostrzyna nad Odrą przyjechała 19-osobowa grupa turystów z Włoch. Wśród nich było dwóch byłych więźniów obozów pracy/obozów jenieckich we Wrocławiu i Stalagu III C, mieszczącego się w Drzewicach (dzielnica Kostrzyna nad Odrą). Przyjechały także rodziny więźniów, którzy nie mogli przybyć osobiście.
W 2009 r. do Kostrzyna nad Odrą przyjechała 19-osobowa grupa turystów z Włoch. Wśród nich było dwóch byłych więźniów obozów pracy/obozów jenieckich we Wrocławiu i Stalagu III C, mieszczącego się w Drzewicach (dzielnica Kostrzyna nad Odrą). Przyjechały także rodziny więźniów, którzy nie mogli przybyć osobiście. Jakub Pikulik
31 stycznia 1945 r. wojska radzieckie wyzwoliły znajdujący się na rogatkach Kostrzyna nad Odra obóz jeniecki Stalag III C. W czasie funkcjonowania obozu przewinęło się przez niego około 70 tys. jeńców.

O tej ważnej dla historii miasta dacie przypomniało Muzeum Twierdzy Kostrzyn. W przededniu ewakuacji (30 stycznia 1945 r.) w obozie przebywało ogółem 38 152 jeńców. W miarę zbliżania się frontu część z nich ewakuowano do innych obozów. "Na podstawie dostępnych materiałów źródłowych przyjmuje się, że łącznie przez ten obóz przeszło około 70.000 jeńców. Na terenie obozu więzieni byli jeńcy z: Polski, Czech, Belgii, Holandii, Anglii, Jugosławii, Grecji, Włoch, Kanady, USA i ZSRR" - czytamy na stronie facebookowej kostrzyńskiego muzeum.

Zginęło tu około 12 tysięcy ludzi

Szacuje się, że około 12 tysięcy jeńców, głównie radzieckich, włoskich i francuskich nigdy nie wróciło do swoich domów. 77 lat temu, 31 stycznia 1945 r. oddziały 2 Armii Pancernej wyzwoliły znajdujący się na rogatkach Kostrzyna nad Odrą obóz jeniecki Stalag III C Alt Drewitz.

Teraz jest tu las

Obóz zlokalizowany był na znacznie poszerzonym terenie byłej fabryki amunicji, gdzie w latach międzywojennych funkcjonował paramilitarny ośrodek szkoleniowo-treningowy. Był on systematycznie rozbudowywany, m.in. o kolejne baraki i zabudowania gospodarcze w pobliskim lesie. Pozostałości po barakach i innych obozowych zabudowaniach do dziś dzień można znaleźć skryte w trawie. Obecnie teren obozu porasta las.

Wideo: W czasie budowy drogi na os. Warniki natrafiono na cmentarzysko sprzed 2,5 tysiąca lat!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kostrzynnadodra.naszemiasto.pl Nasze Miasto