Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ten kamień był kiedyś drogowskazem. Zabezpieczyli go pracownicy Muzeum Twierdzy Kostrzyn

materiały Muzeum Twierdzy Kostrzyn, oprac. (pik)
Ten kamień był w przeszłości drogowskazem i wskazywał kierunek i odległość do Namyślina i Kostrzyna.
Ten kamień był w przeszłości drogowskazem i wskazywał kierunek i odległość do Namyślina i Kostrzyna. Muzeum Twierdzy Kostrzyn
Pracownicy muzeum Twierdzy Kostrzyn zabezpieczyli zabytkowy kamień, który niegdyś był drogowskazem. Wskazywał odległość i kierunek do Kostrzyna i Namyślina.

Kilkanaście dni temu pracownicy Muzeum Twierdzy Kostrzyn odebrali sygnał od jednego z mieszkańców Kostrzyna, iż na poboczu drogi leśnej prowadzącej do tzw. „Rapaczówki” leży luzem duży kamień z widocznymi napisami w języku niemieckim. W pobliżu znaleziska widziani byli też ludzie z samochodem, którzy wykazywali zainteresowanie kamieniem, a po spostrzeżeniu obserwatora oddalili się dość pospiesznie. Wysłani przez muzeum pracownicy stwierdzili na miejscu, że z całą pewnością jest to kamień stanowiący najprawdopodobniej leśny drogowskaz.

Trwa głosowanie...

Czy interesujesz się historią swojej miejscowości?

Umieszczono na nim informację, zresztą do dzisiaj czytelną, o odległości do Namyślina (Neumühl 6,5 km) i do Kostrzyna (Küstrin 4 km). Kamień prawdopodobnie wkopany był pierwotnie w pobliżu któregoś ze skrzyżowań dróg leśnych. Niestety z niewiadomych przyczyn został wykopany i przeniesiony w pobliże drogi, przy której go znaleziono. Być może był przygotowany do wywiezienia.

W przeszłości miały już miejsce kradzieże podobnego typu artefaktów i problemy z ich odzyskaniem, dlatego pracownicy Muzeum Twierdzy Kostrzyn postanowili w trybie interwencyjnym zabezpieczyć kamień

W przeszłości miały już miejsce kradzieże podobnego typu artefaktów i problemy z ich odzyskaniem, dlatego pracownicy Muzeum Twierdzy Kostrzyn postanowili w trybie interwencyjnym zabezpieczyć kamień ze względu na możliwość utracenia tej historycznej pamiątki.

O tej sytuacji zostało poinformowane Nadleśnictwo Dębno, do którego zwrócono się następnie o przekazanie kamienia na rzeczy Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi kamień został wkopany przy narożniku budynku siedziby muzeum przy ul. Granicznej. Zostanie odrestaurowany i opatrzony odpowiednią informacją. - Cieszymy się bardzo, że kolejna pamiątka przeszłości została zabezpieczona i wyrażamy serdeczne podziękowanie Nadleśnictwu Dębno za miły gest i przekazanie go do naszych zasobów - mówi Ryszard Skałba, dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

INFORMACJE ZE STAREGO MIASTA W KOSTRZYNIE

Polecamy wideo: Członkowie stowarzyszenia Perkun przekopują zapomniane piwnice, w których w 1945 r. był niemiecki lazaret. Prace prowadzone w porozumieniu z Muzeum Twierdzy Kostrzyn

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kostrzynnadodra.naszemiasto.pl Nasze Miasto