Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tygodniowy przegląd prasy (Kostrzyn nad Odrą, 29.03-4.04.2020), poznaj najważniejsze informacje z Kostrzyna nad Odrą

Redakcja online
Redakcja online
Pora na przegląd tygodnia? Z nami tygodniową prasówkę z Kostrzyna nad Odrą nadrobisz w kwadrans
Pora na przegląd tygodnia? Z nami tygodniową prasówkę z Kostrzyna nad Odrą nadrobisz w kwadrans CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie tygodniową prasówkę. Jeśli w mijającym tygodniu byłeś zbyt zajęty, by nadążyć za informacjami z Kostrzyna nad Odrą, zobacz teraz artykuły, które inni czytelnicy czytali najchętniej między 29.03 a 4.04.2020. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Nie mógł iść do sklepu, bo był na kwarantannie. Posłał swojego psa na zakupy! ZDJĘCIA”?

Przegląd tygodnia Kostrzyn nad Odrą od 29.03 do 4.04.2020: top 3 artykuły z tygodnia

Oto lista najpopularniejszych w mijającym tygodniu wiadomości. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Nie mógł iść do sklepu, bo był na kwarantannie. Posłał swojego psa na zakupy! ZDJĘCIA

📢 Wielkanoc 2020 z rodziną? Rekomendacja rządu jest jedna, aby w święta zrezygnować z podróży i pozostać w domu

Czy można wyjechać do rodziny na Wielkanoc? Jaka jest rekomendacja rządu? - Rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta pozostać w domach - mówił podczas konferencji prasowej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

📢 Zakaz wstępu do lasu i parków narodowych w całej Polsce od piątku, 3 kwietnia. Powodem koronawirus

Zakaz wstępu do lasu i parków narodowych obowiązuje od piątku, 3 kwietnia – informuje Ministerstwo Środowiska. Ma to związek z epidemią koronawirusa.

Tygodniowa prasówka 29.03-4.04.2020 Kostrzyn nad Odrą: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w mijającym tygodniu uwagę czytelników w Kostrzynie nad Odrą. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Zakaz wstępu do lasu i parków narodowych w całej Polsce od piątku, 3 kwietnia. Powodem koronawirus

Zakaz wstępu do lasu i parków narodowych obowiązuje od piątku, 3 kwietnia – informuje Ministerstwo Środowiska. Ma to związek z epidemią koronawirusa.

📢 Poniemiecka trafostacja przy ul. Wyszyńskiego w Kostrzynie zyska drugą młodość. Powstaną tu mieszkania

Ten budynek zna wielu mieszkańców miasta. Przez ostatnie lata był zapomniany. Niszczał, a wokół porastały go chaszcze. Teraz się to zmieni. Nowy właściciel w dawnej stacji transformatorowej zrobi mieszkania.

📢 Lidl w Lubuskiem. Sprawdź, jak otwarte będą sklepy sieci Lidl w Twoim mieście. Jedne będą działać całodobowo, inne do północy

W związku z epidemią koronawirusa wprowadzono ograniczenia co do ilości osób mogących jednocześnie przebywać w sklepach. Sieć sklepów Lidl wydłużyła czas pracy marketów. Jedne bedą działać do północy, a inne nawet całą dobę. Sprawidziliśmy, które Lidle w Lubuskiem czynne będą całodobowo!

📢 Kontrole policji i surowe kary za niestosowanie się do obostrzeń. Tak to wygląda w Lubuskiem

Kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się mają pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Lubuscy policjanci sprawdzają, jak nowe przepisy są respektowane przez mieszkańców. Wszyscy powinni traktować je bardzo poważnie. Za złamanie przepisów grożą wysokie kary. Zobaczcie, jak wyglądają kontrole policji w lubuskich miastach.

📢 Wybory prezydenckie będą „kopertowe”? Chętnych do komisji wyborczych nie widać - mówią nam samorządowcy

Czy wybory prezydenckie odbędą korespondencyjnie? O tym, jak ciężko byłoby zorganizować je w tradycyjnych lokalach wyborczych, mówią nam m.in. samorządowcy z Sulęcina, Gorzowa, Zielonej Góry czy Kłodawy.

📢 Po walkach w 1945 r. Stare Miasto w Kostrzynie nigdy nie podniosło się z kolan. Teraz to ruina i mroczna pamiątka okrucieństwa wojny

Piękny zamek, kościół, gmachy miejskich instytucji, promenada, skwery, do tego tramwaje i gwar na ulicach – tak przed 1945 r. wyglądało kostrzyńskie Stare Miasto. Do dziś ocalały jedynie mury twierdzy, która miała je bronić.

30 marca obchodziliśmy 75. rocznicę zakończenia walk o Kostrzyn nad Odrą w 1945 r. Rosjanie zdobywali miasto przez blisko 60 dni. W tym czasie ówczesny Küstrin został niemal zrównany z ziemią. Najdłuższe i najbardziej zacięte walki toczyły się o Stare Miasto. Niemcy bronili tego skrawka ziemi niezwykle zaciekle. Stał bowiem na drodze do mostów nad Odrą, tak potrzebnych Rosjanom do rozwinięcia natarcia na Berlin.

Obrona otoczonej murami twierdzy starówki miała swoje konsekwencje – ta część Kostrzyna została zrujnowana. Po wojnie tylko jeden dom został zamieszkały. Pozostała część została zburzona w 1945 r. lub rozebrana już po wojnie. Taki los spotkał np. kostrzyński zamek, którego mury ocalały wojenną zawieruchę. Budowla została jednak wysadzona. Obecnie starówka to miejsce wycieczek. Zwiedzający mają okazję wyobrazić sobie, jak przed wojną wyglądało tętniące życiem miasto.

Sami zobaczcie na zdjęciach, jak przed wojną prezentowała się starówka. Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Widać na nich nie tylko Stare Miasto, ale również fragment przedwojennego Kostrzyna, leżący już za Odrą. Zdjęcia znaleźć na stronie internetowej muzeum w zakładce Memento Küstrin: http://muzeum.kostrzyn.pl/pl/miasto-i-twierdza/memento-k-strin

📢 Szkoła z TVP miała być pomocą dla uczniów i odciążeniem dla nauczycieli. Przez kilka wpadek stała się powodem do kpin

Założenie było proste. Miał powstać program, który w czasie, gdy dzieci nie chodzą do szkoły, będzie pomagał im w nauce. Wyszło zupełnie inaczej. Prowadzący nie ustrzegli się wpadek.

Telewizja Polska naprędce zaczęła emisję nowego programu. Tworzony jest we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Prowadzą go prawdziwi nauczyciele, którzy, mówiąc delikatnie, nie mają dużego doświadczenia przed kamerami telewizyjnymi. Momentalnie wychwycili to internauci, zarzucając autorom programu brak profesjonalizmu.

To jednak nie wszystko. Internet obiegły filmy, w którym prowadzące program mylą średnicę z obwodem. Kontrowersje wzbudził też sposób, w jaki tłumaczono uczniom, czym są liczby parzyste. Nie za bardzo wiadomo również, czemu mają służyć pytania prowadzących do niewidzialnych uczniów, których nie tylko nie widać, ale nawet nie słychać. - To wszystko powoduje, że program stał się groteskowy - komentują internauci. Niektórzy twierdzą nawet, że lekcje z TVP to najlepszy kabaret, jaki do tej pory wyprodukowała Telewizja Polska.

Lekcje można oglądać na kanałach TVP Rozrywka, TVP Sport, TVP Historia i TVP 3. "Poziom przekazu jest makabryczny" - mówił w radiu Tok FM nauczyciel Przemysław Staroń.

Jednak TVP broni zarówno programu, jak i prowadzących go nauczycieli. "Pedagodzy z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień uczący nasze dzieci w szkołach publicznych, dziś, kiedy poświęcają się i angażują w przedsięwzięcia służące dobru ogółu stają się obiektem drwin i ataków" - napisała w wydanym w środę oświadczeniu TVP. Telewizja publiczna uważa, że poniżanie i dyskredytowanie nauczycieli prowadzących program, którego celem jest "zapewnienie ciągłości nauczania świadczy o niedostrzeganiu powagi sytuacji i wyzwań, które stoją przed naszym społeczeństwem w tej trudnej chwili". W dalszej części oświadczenia TVP czytamy: "Jeszcze kilka miesięcy temu te same media, które wspierały nauczycieli w walce o lepsze wynagrodzenia, dziś na podstawie jednostkowych pomyłek próbują stygmatyzować ich. Zachowanie to świadczy o niedojrzałości przedstawicieli mediów komercyjnych oraz o braku solidarności ze społeczeństwem".

Internauci nie zostawiają jednak na programie suchej nitki. Jak zwykle w podobnych sytuacjach, powstano wiele memów na ten temat. Zobaczycie je w naszej galerii.

📢 Zakażony koronawirusem "pacjent 0" w Gorzowie wyzdrowiał i opuszcza szpital zakaźny. Dla pana Patryka to był trudny czas

W czwartek, 2 kwietnia, pierwszy pacjent jednoimiennego Szpitala Zakaźnego w Gorzowie z potwierdzoną obecnością koronawirusa opuścił lecznicę. Jego wyzdrowienie dwukrotnie potwierdzone zostało wynikami badań laboratoryjnych. Spędził w szpitalu 12 dni.

📢 Szok! Nasi Czytelnicy znaleźli robaki w jedzeniu. Fuj! Larwy, myszy i pełzające robale - to może być w mleku, soku, ryżu albo cukierku

Robaki i larwy możemy znaleźć praktycznie wszędzie. Nasi Czytelnicy natrafili na nie m.in. w słodyczach, ryżu, ogórkach w słoiku, orzeszkach, bakaliach i galaretkach.

Ale pełzające larwy i robale to nie wszystko. Nasza Czytelniczka trafiła też na... myszy w mleku! Na takie "niespodzianki" możecie natrafić zarówno w osiedlowych sklepach, jak i wielkich marketach. Tu nie ma reguły. A teraz ostrzegamy: te zdjęcia na długo pozostaną w Twojej pamięci!

📢 Dramat. Koronawirus rozdziela rodziny. Tak walczą o byt

Osoby pracujące za granicą musiały podjąć trudną decyzję: zostać przy rodzinie, czy wrócić do Niemiec i już tam pozostać... Tych drugich z bliskimi dzieli teraz tylko most, a jednak nie mogą się zobaczyć.

📢 Jak prawidłowo nosić maseczkę ochronną, aby chronić się przed zakażeniem koronawirusem? - Niemal wszyscy robimy to źle – alarmuje WHO

Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega przed niewłaściwym korzystaniem z maseczek ochronnych, które mają nas chronić przez zakażeniem koronawirusem. Jak wskazuje WHO, niemal wszyscy robimy to źle. A co za tym idzie, zamiast sobie pomóc, możemy zaszkodzić. Jak więc prawidłowo nosić maseczkę?

📢 Tak przed II wojną światową wyglądał Kostrzyn nad Odrą. Teraz miasto prezentuje się zupełnie inaczej

Kilkupiętrowe kamienice, tramwaje na ulicach, parki i skwery - tak kiedyś wyglądało centrum Kostrzyna nad Odrą. Wojna zmieniła wygląd miasta nie do poznania.

30 marca obchodziliśmy 75. rocznicę zakończenia krwawych walk o Kostrzyn. W ich wyniku został on niemal zrównany z ziemią. To dobra okazja, aby przypomnieć sobie, jak przed II wojną światową wyglądało miasto. Niemal wszystkie budynki, które widać na zdjęciach, zostały zniszczone w czasie walk w 1945 r. lub rozebrane już po wojnie. Ocalało niewiele.

Wprawne oko wychwyci np. dawny ośrodek zdrowia przy ul. Wyszyńskiego, który jednak też jest tylko częścią budynku, który stał tu przed wojną. Ocalał dworzec kolejowy oraz sąsiadujący z nim budynek, który po wojnie stał się częścią zespołu szkół. Na cokole, podobnie jak przed wojną spoczywał lew w parku jego imienia. Nie zachowały się jednak piękne kamienice, które ten park otaczały. Które jeszcze budynki ocalały, a których już nie ma? Zobaczcie sami w naszej galerii. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane na terenie Nowego Miasta, czyli po zachodniej stronie Warty.

Zdjęcia prezentujemy dzięki uprzejmości Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Fotografie są częścią cyklu Memento Kϋstrin. Wszystkie zdjęcia znajdziecie na stronie muzeum pod adresem: http://muzeum.kostrzyn.pl/pl/miasto-i-twierdza/memento-k-strin

📢 Biedronka i Lidl zmieniają godziny otwarcia. Niektóre sklepy przed świętami będą czynne nawet całą dobę

Biedronka i Lidl wydłużają godziny otwarcia sklepów. Wszystko po to, by klienci mieli szansę zrobienia zakupów przy nowych limitach osób, które mogą przebywać w placówkach handlowych.

📢 Tak koronawirus rozwijał się w naszym województwie. Jest coraz więcej chorych!

Dzięki tym grafikom możecie prześledzić, jak w Lubuskiem w marcu przybywało zakażonych koronawirusem i jak zmieniała się (i zmienia) liczba ludzi objętych kwarantanną i nadzorem epidemiologicznym.

📢 Wszystko, co musisz wiedzieć o zwolnieniu z ZUS i świadczeniu postojowym (umowy cywilnoprawne, osoby samozatrudnione, mikrofirmy)

1 kwietnia weszła w życie przyjęta pod koniec marca tarcza antykryzysowa. Ustawodawcy przygotowali pakiet pomocowy dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz z umowami zlecenie, o dzieło i agencyjnymi. Sprawdź, co ze składkami ZUS.

📢 Jakie imprezy w Lubuskiem już odwołano przez epidemię koronawirusa? Co z Winobraniem 2020, Dniami Gorzowa czy Świętem Pieczonego Kurczaka?

Jest początek kwietnia 2020 roku. Epidemia koronawirusa zbiera w Polsce coraz większe żniwo. Kolejne zalecenia ograniczają swobodę przemieszczania się… Kiedy to się skończy? Chyba nikt nie wierzy, że „za chwilę”. Nic dziwnego, że kolejne lubuskie miasta i gminy ogłaszają decyzje o odwołaniu swoich kluczowych imprez. Jakie święta, imprezy czy koncerty nie odbędą się w Lubuskiem w 2020 roku?

📢 15 lat temu zmarł Jan Paweł II. Przypominamy najważniejsze słowa papieża do Polaków

Dziś mija 15 lat od śmierci Jana Pawła II. Papież-Polak, dziś święty Kościoła katolickiego, zapisał się w historii Kościoła, świata i Polski, ale ma też szczególne miejsce w sercach wielu Polaków. Również dla niego Ojczyzna była wyjątkowo ważna. Jako papież odwiedził Polskę aż 9 razy, za każdym razem kierując do swoich rodaków wyjątkowe przesłania. Przypominamy najważniejsze cytaty Jana Pawła II, które kierował do Polaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kostrzynnadodra.naszemiasto.pl Nasze Miasto