Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W czasie budowy basenu w Kostrzynie natrafiono na tajemnicze, ceglane konstrukcje. Pochodzą jeszcze sprzed wojny!

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Koparki, po odsłonięciu warstwy ziemi, natrafiły na pozostałości ceglanych budowli.
Koparki, po odsłonięciu warstwy ziemi, natrafiły na pozostałości ceglanych budowli. Moris Polska
Przy ul. Fabrycznej w Kostrzynie nad Odrą od kilku tygodni pracuje ciężki sprzęt. Trwają prace ziemne związane z budową nowego basenu krytego. W ziemi robotnicy natrafili na ceglane konstrukcje jeszcze sprzed II wojny światowej. Co to może być?

W Kostrzynie trwa inwestycje, na którą wielu mieszkańców czekało od lat. Mowa o krytym basenie, który powstanie w sąsiedztwie "Kręgielni". Na miejscu od kilku tygodni pracuje ciężki sprzęt. Inwestycja będzie kosztować 25 mln zł i planowo ma się zakończyć pod koniec 2023 r.

Prace przy budowie basenu już trwają

- Basen w Kostrzynie jest to kolejny obiekt o charakterze kompleksu basenowego lub aquaparku, jaki oddamy w Polsce do użytku w ostatnich kilku latach – mówi Maurycy Bryła, prezes Moris Polska. – Będzie to także kolejny obiekt sportowo-rekreacyjny, jaki zbudujemy w Kostrzynie nad Odrą. Zaledwie w lipcu 2019 roku przekazaliśmy włodarzom miasta zbudowaną przez nas halę widowiskowo-sportową. Mamy satysfakcję, że do hali z roku 2019 niebawem dodamy Kostrzynowi nowoczesny kompleks basenowy - dodaje prezes.

Prace trwają i budowlańcy już trafili na pozostałości poprzednich zabudowań, które stały w tym miejscu. Przypomnijmy, że przed wojną w miejscu, gdzie obecnie budowany jest basen, znajdowały się obiekty przemysłowe. Działała tu fabryka mąki ziemniaczanej, na której pozostałości trafiano jeszcze podczas budowy odkrytych basenów w sąsiedztwie "Kręgielni" w latach 70.

Budowle były, zostały udoekumentowane

- Pod warstwą ziemi faktycznie znajdowały się fragmenty ceglanych konstrukcji. To pozostałość po zniszczonych w czasie wojny i już po niej budowlach, które stały w tym miejscu. Odkryto coś w rodzaju kanałów technicznych, być może burzowych. Trudno to w tym momencie stwierdzić, do czego służyły. Na pewno jednak nie są to pozostałości konstrukcji szczególnie cennych pod względem historycznym. Niemniej jednak zostały udokumentowane i zinwentaryzowane - mówi Błażej Skaziński, kierownik gorzowskiej delegatury Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Tak będzie wyglądał basen

Sama hala basenowa będzie miała powierzchnię użytkową 2.165 mkw. i kubaturę 1.4421 m sześciennych. Na obiekt złożą się m.in.:

  • sześciotorowy basen główny o wymiarach 15,5 m x 25 m;
  • basen do nauki pływania;
  • basen rekreacyjny ze zjeżdżalnią;
  • brodzik dla dzieci o powierzchni ok. 123 mkw.;
  • widownia;
  • strefa saun;
  • częścią szatniowo – sanitarną wraz z wyposażeniem;
  • zaplecze socjalne;
  • część administracyjna.

Do zadań generalnego wykonawcy należy także zagospodarowanie terenu wraz z instalacjami zewnętrznymi. Chodzi o budowę ogrodzenia, bram wjazdowych, małej architektury.

Wideo: KRYMINALNY CZWARTEK. 4 pracownice OPS z Kostrzynie kradły pieniądze

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kostrzynnadodra.naszemiasto.pl Nasze Miasto