Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kościele Świętego Ducha w Zielonej Górze kilkudziesięciu mężczyzn z całej diecezji przyjęło nowe zadanie

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Uroczystość przyjęcia szafarzy nadzwyczajnych komunii świętej w kościele parafialnym pw. Świętego Ducha w Zielonej Górze, 18 marca 2024 roku
Uroczystość przyjęcia szafarzy nadzwyczajnych komunii świętej w kościele parafialnym pw. Świętego Ducha w Zielonej Górze, 18 marca 2024 roku Eliza Gniewek-Juszczak
- Kiedy przyznanie się do wiary i uczestnictwa w misji Kościoła bywa trudne, oni chcą się zaangażować - podkreśla ks. biskup Tadeusz Lityński. Blisko 50 mężczyzn z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zostało szafarzami nadzwyczajnymi. Uroczysta msza odbyła się w kościele parafialnym pw. Świętego Ducha w Zielonej Górze.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska. Nowi szafarze

– Wiele ostatnio mówi się w Kościele o zaangażowaniu wiernych świeckich, to jeden z takich obszarów, w którym jest to możliwe szczególnie choć pewnie nie dla wszystkich. To znak naszych czasów, że świeccy odkrywają swoje miejsce w tej posłudze – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii zielonogórsko-gorzowskiej.

Chęć bycia szafarzem nadzwyczajnym wyraziło tym razem blisko 50 mężczyzn. W ubiegłym roku było ich 32.

– Kandydatami do posługi Nadzwyczajnego Szafarza Komunii świętej mogą być mężczyźni, a także siostry zakonne wyłącznie w domach zakonnych zgromadzenia, w wieku od 25 do 65 lat – przypomina ks. Sapieha.

Uroczystość przyjęcia szafarzy nadzwyczajnych komunii świętej w kościele parafialnym pw. Świętego Ducha w Zielonej Górze, 18 marca 2024 roku

W kościele Świętego Ducha w Zielonej Górze kilkudziesięciu m...

Kościół Katolicki. Służba chorym

Oczywiste jest też, że kandydaci powinni odznaczać się zaangażowaniem w życie Kościoła, wzorowym życiem moralnym oraz poważaniem wśród duchowieństwa i wiernych.   

– Szafarze zasadniczo niosą komunię świętą chorym, którzy nie mogą przyjść do kościoła w niedzielę, a wówczas ksiądz nie może przyjść do nich, bo w tym czasie odprawia mszę świętą tłumaczy rzecznik prasowy kurii. Szafarz może zanieść komunię i w ten sposób umożliwić chorym przyjęcie Eucharystii i łączność ze wspólnotą parafialną, która gromadzi się w tym dniu.

Ksiądz Sapieha przyznaje, że to działanie może jest mało widoczne na zewnątrz, ale takie osoby, które zaniosą komunię chorym, są bardzo potrzebne.

– Z jednej strony to pomoc parafii, a z drugiej piękne świadectwo obecności Boga pośród nas, bo są oni świadkami troski Kościoła o właściwy kult eucharystyczny – podkreśla ks. biskup Tadeusz Lityński. – W tej misji, posłudze wobec chorych ich pomoc jest bardzo potrzebna. Chcę w imieniu diecezji podziękować im za odwagę, że w tym czasie, kiedy przyznanie się do wiary i uczestnictwa w misji Kościoła bywa trudne, oni chcą się zaangażować.

Wśród nowych nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej są wierni z wielu parafii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, m.in. w Zielonej Górze, Międzyrzeczu, Nowej Soli, Lubieszowie, Olbrachtowie i Głogowie.

– Tak naprawdę robię to dla chorych z naszej parafii, żeby wspierać proboszcza w obsłudze ich potrzeb. To jest dla mnie najważniejsze – podkreśla Radosław Gajda z parafii św Michała Archanioła w Olbrachtowie. – Całe życie służę, jako ministrant w kościele. To też wynika z tego, że człowiek jest nauczony służyć, a to jest kolejna możliwość służenia.

Chętni do przyjęcia zadań szafarza uczestniczą najpierw w kursie przygotowawczym. Uroczystość, podczas której wyznaczani są szafarze nadzwyczajni, odbyła się w parafii pw. Świętego Ducha w Zielonej Górze kolejny raz. – Mamy do tego najlepsze warunki, największy kościół i dużą salę, w której po uroczystościach powierzenia otrzymania posłania odbywa się spotkanie – wyjaśnia ks. proboszcz Andrzej Ignatowicz.

To ważna uroczystość dla Kościoła Katolickiego i wydarzenie w parafii, stąd obecność we mszy nie tylko rodzin szafarzy, ale i wiernych.

– Cieszymy się z szafarzy, bo zapotrzebowanie na zaangażowanie mężczyzn w życie religijne jest dosyć duże – dodaje proboszcz.

Szafarzami zostało 46 mężczyzn z 27 parafii Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kostrzynnadodra.naszemiasto.pl Nasze Miasto