Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Ośnie co drugi mieszkaniec decyduje, co trzeba zrobić w gminie.

Redakcja
Mieszkańcy cieszą się z nowej siłowni w Miejskim Domu Kultury. Projekt ten był jednym z tzw. małych ubiegłorocznych zadań w ramach budżetu obywatelskiego. Kosztował ponad 27 tys. zł
Mieszkańcy cieszą się z nowej siłowni w Miejskim Domu Kultury. Projekt ten był jednym z tzw. małych ubiegłorocznych zadań w ramach budżetu obywatelskiego. Kosztował ponad 27 tys. zł MDK Ośno Lubuskie
- Fajnie jest mieć wpływ na to, na co pójdą pieniądze z budżetu obywatelskiego. Można samemu zadecydować, a nie tylko narzekać, że tego, czy tamtego nie ma - mówi Maja Matusewicz, mieszkanka Ośna.

Głosowanie na projekty z budżetu obywatelskiego potrwa do 6 grudnia. Mieszkańcy wybierają swój projekt z siedmiu małych i trzech dużych (czytaj w ramce). Jakie mają propozycje wśród dużych projektów? Modernizacja i rozszerzenie monitoringu miejskiego w Ośnie, zakup 24 ubrań bojowych i 19 hełmów dla sześciu jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej oraz budowa chodnika we wsi Grabno. Małe projekty obejmują: wyposażenie biblioteki w sprzęt meblowy i elektroniczny, budowę altany biesiadnej w Świniarach, wyposażenie świetlic w Połęcku i Badachowie w sprzęt i meble, zagospodarowanie terenu boiska sportowego w Radachowie, wyposażenie klubu sportowego oraz boiska, budowę miniboiska dla dzieci w wieku przedszkolnym, budowę strefy malucha w publicznym przedszkolu.

Wielu mieszkańców już wybrało swoje projekty, inni na razie się zastanawiają, nad którym zagłosować.

- Myślałam o tym dotyczącym przedszkola - mówi mieszkanka Bogusława Socha. I dodaje: - Projekty powinny dotyczyć czegoś dodatkowego, nie spraw, które są podstawowym zadaniem gminy, a takie też się znalazły. Uważam, że projekty zgłoszone we wsiach są faktycznie obywatelskie.

- Jestem wielką zwolenniczką budżetu obywatelskiego. To doskonała forma angażowania społeczeństwa w działania gminy, jak również możliwość decydowania o jej wydatkach - mówi Marzena Sakson- Nowak. - Jeszcze nie oddałam głosu, ale na pewno wesprę strażaków. Drugi mój głos zawsze przeznaczam na projekt przedstawiony przez jedną z naszych gminnych wsi.

To trzecia edycja budżetu obywatelskiego. Co roku głosuje na jego projekty 50- 60 proc. mieszkańców.

- W tym roku zainteresowanie jest podobne. Zauważyłam też, że ruszyła kampania reklamowa projektów, w której autorzy zachęcają do głosowania - mówi Ewa Urbaniak, sekretarz gminy. - Nie zamierzamy zrezygnować z budżetu, to się u nas świetnie sprawdza.

Trwa głosowanie...

Czy budżet obywatelski powinien być w każdej gminie?

    Mieszkańcy, którzy mają ukończone 18 lat, wybierają jeden „mały” projekt (do 50 tys zł) i jeden „duży” (100 tys. zł) - poprzez postawienie przy nich znaku „X”. Można wypełnić tylko jedną kartę do głosowania (papierową lub elektroniczną). Kartę trzeba złożyć w urnie umieszczonej w urzędzie miejskim w godzinach pracy urzędu lub elektronicznie na stronie internetowej: bo.osno.pl.

    Zobacz wideo:
    Ośno Lubuskie: Kaja Gniecioszek - "Kolęda Warszawska"

    emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na kostrzynnadodra.naszemiasto.pl Nasze Miasto