Zaglądaliście kiedyś do wnętrza potężnego komina w Kostrzynie nad Odrą? Zobacz niesamowite zdjęcia!

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Niesamowite fotografie Grzegorza Walkowskiego zna wielu mieszkańców województwa lubuskiego. Ze swoim dronem odwiedza ciekawe miejsca w regionie, a później prezentuje zdjęcia w internecie. Wiele miejsc z perspektywy lotu ptaka nabiera zupełnie innego wymiaru! Tak jest w przypadku Kostrzyna nad Odrą. Zobacz niesamowite zdjęcia fabryki papieru.

Grzegorz Walkowski publikuje zdjęcia z Kostrzyna nad Odrą nie po raz pierwszy. Wcześniej mogliśmy oglądać sfotografowane z drona m. in. Stare Miasto, kostrzyńskie mosty, przystań delfin, dworzec kolejowy i centrum miasta. Tym razem wraz z miłośnikiem fotografii zapraszamy do odwiedzenia dawnych Kostrzyńskich Zakładów Papierniczych. 

Historia tego miejsca jest bardzo ciekawa. Fabrykę celulozy w Kostrzynie, leżącym wówczas na terenie Niemiec, zbudował niemiecki koncern Phrix w latach trzydziestych XX w. Produkcję celulozy rozpoczęto w 1938 roku ilością 7 000 ton przy zatrudnieniu około 300 pracowników. Rozbudowa i modernizacja w kolejnych latach spowodowała wzrost produkcji do 20 tysięcy ton celulozy rocznie w 1941 roku. Wkrótce II wojna światowa zakłóciła prace fabryki. W wyniku działań wojennych zakład w dużej części uległ zniszczeniu. W czasie walk o miasta na terenie fabryki mieścił się ważny punkt oporu Niemców. W 1945 roku nastąpił demontaż celulozowni.

W latach pięćdziesiątych trwała odbudowa fabryki celulozy. W kolejnych latach zakład rozbudowywano. Z czasem stał się on największym pracodawcą w mieście. Dla pracowników i ich rodzin budowano nowe osiedla, przedszkola, żłobki oraz zaplecze medyczne. Największe zmiany w firmie, wymuszone zmianami politycznymi w Polsce i procesem przechodzenia do gospodarki rynkowej, nastąpiły w latach dziewięćdziesiątych. W 1990 roku Kostrzyńskie Zakłady Papiernicze (KP SA) przedsiębiorstwo państwowe przekształciło się w Jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa. Ciężka sytuacja finansowa i zły stan techniczny parku maszynowego zmusiły przedsiębiorstwo do poszukania środków finansowych na inwestycje i modernizacje.

W 2003 roku w wyniku konsolidacji koncernu Arctic Paper uległa zmianie nazwa firmy z Kostrzyn Paper S.A. na Arctic Paper Kostrzyn S.A.

W materiale wykorzystano fragmenty informacji ze strony https://www.arcticpaper.com/

Wideo: Powstał kolejny film o historii miasta. Tym razem poświęcony jest szkole podstawowej nr 1
Niesamowite fotografie Grzegorza Walkowskiego zna wielu mieszkańców województwa lubuskiego. Ze swoim dronem odwiedza ciekawe miejsca w regionie, a później prezentuje zdjęcia w internecie. Wiele miejsc z perspektywy lotu ptaka nabiera zupełnie innego wymiaru! Tak jest w przypadku Kostrzyna nad Odrą. Zobacz niesamowite zdjęcia fabryki papieru. Grzegorz Walkowski publikuje zdjęcia z Kostrzyna nad Odrą nie po raz pierwszy. Wcześniej mogliśmy oglądać sfotografowane z drona m. in. Stare Miasto, kostrzyńskie mosty, przystań delfin, dworzec kolejowy i centrum miasta. Tym razem wraz z miłośnikiem fotografii zapraszamy do odwiedzenia dawnych Kostrzyńskich Zakładów Papierniczych. Historia tego miejsca jest bardzo ciekawa. Fabrykę celulozy w Kostrzynie, leżącym wówczas na terenie Niemiec, zbudował niemiecki koncern Phrix w latach trzydziestych XX w. Produkcję celulozy rozpoczęto w 1938 roku ilością 7 000 ton przy zatrudnieniu około 300 pracowników. Rozbudowa i modernizacja w kolejnych latach spowodowała wzrost produkcji do 20 tysięcy ton celulozy rocznie w 1941 roku. Wkrótce II wojna światowa zakłóciła prace fabryki. W wyniku działań wojennych zakład w dużej części uległ zniszczeniu. W czasie walk o miasta na terenie fabryki mieścił się ważny punkt oporu Niemców. W 1945 roku nastąpił demontaż celulozowni. W latach pięćdziesiątych trwała odbudowa fabryki celulozy. W kolejnych latach zakład rozbudowywano. Z czasem stał się on największym pracodawcą w mieście. Dla pracowników i ich rodzin budowano nowe osiedla, przedszkola, żłobki oraz zaplecze medyczne. Największe zmiany w firmie, wymuszone zmianami politycznymi w Polsce i procesem przechodzenia do gospodarki rynkowej, nastąpiły w latach dziewięćdziesiątych. W 1990 roku Kostrzyńskie Zakłady Papiernicze (KP SA) przedsiębiorstwo państwowe przekształciło się w Jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa. Ciężka sytuacja finansowa i zły stan techniczny parku maszynowego zmusiły przedsiębiorstwo do poszukania środków finansowych na inwestycje i modernizacje. W 2003 roku w wyniku konsolidacji koncernu Arctic Paper uległa zmianie nazwa firmy z Kostrzyn Paper S.A. na Arctic Paper Kostrzyn S.A. W materiale wykorzystano fragmenty informacji ze strony https://www.arcticpaper.com/ Wideo: Powstał kolejny film o historii miasta. Tym razem poświęcony jest szkole podstawowej nr 1 Grzegorz Walkowski
Udostępnij:
Niesamowite fotografie Grzegorza Walkowskiego zna wielu mieszkańców województwa lubuskiego. Ze swoim dronem odwiedza ciekawe miejsca w regionie, a później prezentuje zdjęcia w internecie. Wiele miejsc z perspektywy lotu ptaka nabiera zupełnie innego wymiaru! Tak jest w przypadku Kostrzyna nad Odrą. Zobacz niesamowite zdjęcia fabryki papieru. Grzegorz Walkowski publikuje zdjęcia z Kostrzyna nad Odrą nie po raz pierwszy. Wcześniej mogliśmy oglądać sfotografowane z drona m. in. Stare Miasto, kostrzyńskie mosty, przystań delfin, dworzec kolejowy i centrum miasta. Tym razem wraz z miłośnikiem fotografii zapraszamy do odwiedzenia dawnych Kostrzyńskich Zakładów Papierniczych. Historia tego miejsca jest bardzo ciekawa. Fabrykę celulozy w Kostrzynie, leżącym wówczas na terenie Niemiec, zbudował niemiecki koncern Phrix w latach trzydziestych XX w. Produkcję celulozy rozpoczęto w 1938 roku ilością 7 000 ton przy zatrudnieniu około 300 pracowników. Rozbudowa i modernizacja w kolejnych latach spowodowała wzrost produkcji do 20 tysięcy ton celulozy rocznie w 1941 roku. Wkrótce II wojna światowa zakłóciła prace fabryki. W wyniku działań wojennych zakład w dużej części uległ zniszczeniu. W czasie walk o miasta na terenie fabryki mieścił się ważny punkt oporu Niemców. W 1945 roku nastąpił demontaż celulozowni. W latach pięćdziesiątych trwała odbudowa fabryki celulozy. W kolejnych latach zakład rozbudowywano. Z czasem stał się on największym pracodawcą w mieście. Dla pracowników i ich rodzin budowano nowe osiedla, przedszkola, żłobki oraz zaplecze medyczne. Największe zmiany w firmie, wymuszone zmianami politycznymi w Polsce i procesem przechodzenia do gospodarki rynkowej, nastąpiły w latach dziewięćdziesiątych. W 1990 roku Kostrzyńskie Zakłady Papiernicze (KP SA) przedsiębiorstwo państwowe przekształciło się w Jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa. Ciężka sytuacja finansowa i zły stan techniczny parku maszynowego zmusiły przedsiębiorstwo do poszukania środków finansowych na inwestycje i modernizacje. W 2003 roku w wyniku konsolidacji koncernu Arctic Paper uległa zmianie nazwa firmy z Kostrzyn Paper S.A. na Arctic Paper Kostrzyn S.A.

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Materiał oryginalny: Zaglądaliście kiedyś do wnętrza potężnego komina w Kostrzynie nad Odrą? Zobacz niesamowite zdjęcia! - Gazeta Lubuska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie