Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbliża się 75. rocznica zakończenia walk o Kostrzyn. Miasto zostało niemal zrównane z ziemią, skutki walk widać do dzisiaj

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
W tym roku mija 75. rocznica zakończenia walk o Kostrzyn nad Odrą
W tym roku mija 75. rocznica zakończenia walk o Kostrzyn nad Odrą zbiory Muzeum Twierdzy Kostrzyn
To była istna zagłada miasta. Przez dwa miesiące w Kostrzynie trwały zacięte walki między zdesperowanymi oddziałami niemieckimi, a żądnymi zwycięstwa czerwonoarmistami. Skutek był opłakany – tysiące ofiar i zniszczone miasto.

Pierwsze oddziały rosyjskie zaatakowały Kostrzyn 31 stycznia 1945 r. Zdobycie miasta w marszu nie udało się. Niemcy przygotowali się na szturm czerwonoarmistów. Kostrzyn został umocniony, stworzono kilka pierścieni obrony. „Znaczenie Kostrzyna wynikało z faktu, iż przebiegały przezeń linia kolejowa i szosa na Berlin - niezbędne do zasilania finalnej operacji wojny w Europie. Zadaniem garnizonu było zatem jak najdłuższe przeszkadzanie przeciwnikowi w opanowaniu i rekonstrukcji mostów” – czytamy na stronie internetowej Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

INFORMACJE ZE STAREGO MIASTA W KOSTRZYNIE

Kostrzyn został niemal zrównany z ziemią

Kostrzyn był atakowany przez wszystkie formacje wojska rosyjskich. Miasto szturmowała piechota, czołgi, ostrzeliwała je artyleria, ataki były prowadzone również z powietrza. Bardzo duża część tzw. Nowego Miasta została zniszczona. Część budynków jednak ocalała. To m. in. dworzec kolejowy, kompleksy koszarowe przy ul. Wyszyńskiego i Sportowej, budynki przy ul. Gorzowskiej, Szkoła Podstawowa nr 1 i całkiem sporo pojedynczych budynków mieszkalnych. Inny los spotkał Stare Miasto, gdzie Niemcy zaciekle bronili każdego domu, każdej kamienicy. Po tej historycznej, najstarszej części Kostrzyna zostały zgliszcza. To część miasta, której nie odbudowano po dziś dzień.

Obchody przełożone na inny termin

Muzeum Twierdzy Kostrzyn planowało zorganizować obchody 75-lecia zakończenia walk o miasto. W związku z pandemią koronawirusa uroczystości zostały przełożone. Wstępnie nowy termin obchodów to 9 maja (sobota). – Dla zwiedzających przygotowaliśmy m. in. wystawę w Bramie Berlińskiej. W gablotach będzie prezentowana broń i inne przedmioty o przeznaczeniu militarnym, związane z walkami o miasto w 1945 r. – mówi Ryszard Skałba, dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Eksponaty pochodzą z różnych źródeł. Część broni została przekazana muzeum przez Komendę Wojewódzką Policji w Gorzowie, część przekazali mieszkańcy, niektóre przedmioty zostały znalezione przez pracowników muzeum. Część eksponatów została wydobyta z kostrzyńskich piwnic przez eksploratorów ze stowarzyszenia Perkun.

Polecamy wideo: Członkowie stowarzyszenia Perkun przekopują zapomniane piwnice, w których w 1945 r. był niemiecki lazaret. Prace prowadzone w porozumieniu z Muzeum Twierdzy Kostrzyn

INFORMACJE Z KOSTRZYNA NAD ODRĄ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kostrzynnadodra.naszemiasto.pl Nasze Miasto