MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz program jutrzejszejszego Dnia Europy.

Beata Bielecka (RH)
Tak się bawili mieszkańcy dwumiasta dwa lata temu
Tak się bawili mieszkańcy dwumiasta dwa lata temu Renata Hryniewicz
Już jutro rozpoczyna się Dzień Europy na którym wspólnie będa się bawić mieszkańcy Słubic i Frankfurtu. W programie aż 40 wydarzeń.

Tegorocznemu Dniu Europy towarzyszy hasło - „Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego”. 9 maja o godzinie 9.00, w Logenhaus Europejskiego Uniwerstetu Viadrina, odbędzie się uroczysta inauguracja połączona z symulacją posiedzenia Parlamentu Europejskiego. W role europosłów wcieli się 100 uczniów z Niemiec i Polski, m.in., z Seelow, Beeskow, Fürstenwalde, Cybinki, Zielonej Góry, Nowej Soli, Kłodawy i Dwumiasta, którzy rozmawiać będą o przyszłości Unii Europejskiej.
W inauguracji wezmą udział: Markus Derling, burmistrz Frankfurtu ds. rozwoju miejskiego, budowanictwa, ochrony środowiska i kultury, Roman Siemiński, zastępca burmistrza Słubic, sekretarz stanu Martin Gorholt, pełnomocnik Brandenburgii ds. stosunków międzynarodowych oraz przedstawiciele województwa lubuskiego.
Tego dnia, po obu stronach Odry, odbywać się będą warsztaty, konkursy, gry i zabawy dla dzieci i młodzieży, a także spotkania i dyskusje dla dorosłych. Mieszkańców zapraszamy m.in. na plac Mostowy (Brückenplatz) we Frankfurcie nad Odrą, gdzie po południu będą występy taneczne oraz warsztaty interaktywne. Od 17.00 będzie tam można wziąć udział w dyskusji, z udziałem m.in. przedstawicieli organizacji pozarządowych o „Europejskiej rzeczywistości w Dwumieście – wyzwaniach w regionie przygranicznym“.
Od 16.00 do 18.00 biblioteka miejska w Słubicach organizuje warsztaty pt. „Polski folklor“, podczas których uczestnicy tworzyć będą papierowe torby w stylu folk.
O 17.00 Europejskie Centrum Ekumeniczne z Frankfurtu wspólnie ze Studenckim Centrum Parakletos zaprasza do udziału w spotkaniu „Rozmowa na granicy: polsko-niemieckie pogranicze jako ogród miłosierdzia“ z udziałem protestantów i katolików, m.in. Martina Herche z Görlitz i rektora seminarium duchownego w Paradyżu prof. Dariusza Mazurkiewicza.
O 19.00 Brandenburskie Muzeum Krajowe Sztuki Nowoczesnej zaprasza na odczyt sceniczny i debatę na temat sztuki teatralnej Petera Weissa „Marat/Sade“.
Wiele atrakcji czeka też młodzież i studentów. Nowoczesny teatr Oderland, z udziałem polsko-niemieckiej grupy tanecznej, zaprezentuje sztukę „SWAWOLA/Übermut“, a w Verbündungshaus fforst odbędzie się finałowa runda konkursu filmowego Smartphone o życiu w Dwumieście oraz otwarcie wystawy i wykład na temat historii Słubic i Frankfurtu nad Odrą.
Tegoroczne obchody Dnia Europy zakończone zostaną koncertem „Piefke trifft Jazz“ oraz transgranicznym eventem „Europa open End“.
Patronat nad Dniem Europy objęli: marszałek województwa lubuskiego, wojewoda lubuski oraz premier Brandenburgii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kostrzynnadodra.naszemiasto.pl Nasze Miasto