MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kostrzyn zostanie bez burmistrza przez kilka tygodni? Urzędnicy mówią, że sytuacja jest niezwykle skomplikowana

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Od 22 marca Kostrzyn nad Odrą nie ma burmistrza. Na osobę pełniącą tę funkcję ma zostać powołany Zbigniew Biedulski. Procedura może jednak potrwać kilka tygodni.
Od 22 marca Kostrzyn nad Odrą nie ma burmistrza. Na osobę pełniącą tę funkcję ma zostać powołany Zbigniew Biedulski. Procedura może jednak potrwać kilka tygodni. Jakub Pikulik
Od 22 marca Kostrzyn nad Odrą nie ma burmistrza. Andrzej Kunt zdecydował o przejściu na emeryturę. W wyborach na burmistrza kolejnej kadencji będzie jednak startował. Problem w tym, że Kostrzyn może zostać bez włodarza nawet przez kilka tygodni. Urzędnicy mówią wprost, że sytuacja jest niezwykle skomplikowana.

Burmistrz Andrzej Kunt poinformował o przejściu na emeryturę w piątek, 22 marca. - Powody tej decyzji są dwa. Po pierwsze nadszedł czas, gdy mogę odejść na emeryturę, skorzystałem z tego prawa. Po drugie do wyborów samorządowych pozostały dwa tygodnie. Ten czas przeznaczę na kampanię wyborczą, spotkania z mieszkańcami – mówi nam Andrzej Kunt, były już burmistrz Kostrzyna nad Odrą. – W tym czasie obowiązki burmistrza będzie pełnił Zbigniew Biedulski, mój dotychczasowy zastępcy. Jestem przekonany, że miasto będzie funkcjonowało bez żadnych zakłóceń – dodaje A. Kunt.

Procedura może potrwać kilka tygodni

Problem w tym, że zakłócenia w funkcjonowaniu miasta mogą jednak wystąpić. Po pierwsze chodzi o czas, jaki jest potrzebny do powołania osoby pełniącej obowiązki burmistrza. Mówi o tym wojewoda lubuski. – Zgodnie z ustaleniami będzie to Zbigniew Biedulski, dotychczasowy wiceburmistrz Kostrzyna. Pan Biedulski stracił stanowisko w momencie rezygnacji burmistrza Kunta, był bowiem przez niego powołany na tę funkcję – tłumaczy reporterowi "GL" Marek Cebula, wojewoda lubuski. Teraz do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zostanie wysłane pismo, w którym wojewoda będzie wskazywał Zbigniewa Biedulskiego na osobę pełniącą funkcję burmistrza. – Ta procedura może potrwać kilka tygodni. Z MSWiA sprawa będzie przekazana do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, tam będzie oczekiwała na podpis premiera – mówi wojewoda. Z doświadczenia wiadomo, że pismo na biurku premiera może czekać na podpis dwa, a nawet trzy tygodnie. Dla przykładu, procedura powołania osoby pełniącej funkcję burmistrza w Krośnie Odrzańskim, po objęciu przez Marka Cebulę funkcji wojewody, trwała pięć tygodni.

Sytuacja skomplikowana

- Sytuacja w urzędzie się bardzo skomplikowała – słyszymy od kostrzyńskich urzędników. Nie ukrywają, że decyzja burmistrza o przejściu na emeryturę niektórych bardzo zaskoczyła. – Nie mamy ani burmistrza, ani zastępcy. Nie ma kto podpisywać dokumentów dotyczących ważnych, miejskich inwestycji. Wszystkie dokumenty podpisywał burmistrz, naczelnicy nie mają stosownych upoważnień. Nie wiemy, jak długo potrwa taki stan rzeczy – mówią urzędnicy.

Bieżące funkcjonowanie urzędu zapewnione

Pozytywną informacją jest to, że bieżące funkcjonowanie urzędu miasta, w tym wypłaty pensji, nie są zagrożone. – Jako sekretarz mogę podpisywać dokumenty zapewniające bieżące funkcjonowanie instytucji – mówi Anna Suska, sekretarz kostrzyńskiego magistratu.

Andrzej Kunt wciąż kandyduje

Andrzej Kunt był burmistrzem Kostrzyna nad Odrą od 10 listopada 2002 r. Były już burmistrz zapewnia, że wciąż kandyduje w nadchodzących wyborach samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia.

Nadal jestem kandydatem na Burmistrza Miasta Kostrzyn nad Odrą. Chciałbym wykorzystać kolejne dwa tygodnie, na spotkania z Państwem. Jest to czas, w którym pragnę osobiście podziękować za Państwa wsparcie i zaangażowanie w rozwój naszej społeczności. Wasze zaufanie jest dla mnie niezmiernie cenne, a praca na rzecz naszego miasta - niezwykle satysfakcjonująca - napisał Andrzej Kunt w oświadczeniu w dniu odejścia na emeryturę.

Wideo: Kostrzyn nad Odrą. Uchodźcy tuż obok Kostrzyna?

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kostrzyn zostanie bez burmistrza przez kilka tygodni? Urzędnicy mówią, że sytuacja jest niezwykle skomplikowana - Gazeta Lubuska

Wróć na kostrzynnadodra.naszemiasto.pl Nasze Miasto