Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stadion i bieżnia w Kostrzynie od lat czekają na remont. Czy wreszcie się uda zmodernizować obiekty sportowe?

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Wideo
od 7 lat
Bieżnia wysypana szlaką, brak boiska ze sztuczną nawierzchnią, brak oświetlenia – to tylko niektóre bolączki, z którymi na co dzień muszą się zmagać sportowcy w Kostrzynie nad Odrą. O remoncie stadionu mówi się od lat. Czy wreszcie się uda?

- Jak widzimy tutaj wszystko jest w tak opłakanym stanie, że trzeba stadion remontować. Dużego remontu nie było tutaj już około 30 lat. Po prostu nie możemy funkcjonować dalej na takim obiekcie - mówi Sebastian Jankowski, trener Towarzystwa Sportowego Celuloza Kostrzyn nad Odrą. – Chodzi przede wszystkim o świetlenie i sztuczną nawierzchnię. Po deszczu tworzą się kałuże i błoto. Sztuczna nawierzchnia umożliwiłaby też grę w okresie zimowym. Teraz od listopada do marca nie mamy gdzie trenować – dodaje Mateusz Migdal, członek zarządu TS Celuloza.

Miasto będzie się ubiegać o dofinansowanie

- W ministerstwie sportu są trzy programy, na podstawie których ministerstwo dofinansowuje infrastrukturę sportową w trzech dziedzinach. To są hale sportowe, z tego już skorzystaliśmy dwukrotnie. Drugą gałęzią są kryte pływalnie, również z tego skorzystaliśmy i trwa budowa basenu w naszym mieście. Trzecia gałąź to właśnie stadiony. My nie mieliśmy ani hali sportowej, ani krytej pływalni, a to były bardzo potrzebne inwestycje. Wiem, że stadion od wielu lat wymaga modernizacji, ale jako taki był, natomiast hali i basenu nie było w ogóle - mówi Andrzej Kunt, burmistrz Kostrzyna nad Odrą. Burmistrz podkreśla, że między kwietniem a czerwcem 2024 r. będzie nabór wniosków o dofinansowanie na modernizację obiektów sportowych w Polsce. – Chcemy złożyć taki wniosek, potrzebujemy do tego wsparcia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Wsparcie to ma polegać na tym, żeby związek uznał tę inwestycję za inwestycję ważną dla sportu w naszym kraju. Wówczas możemy liczyć na dofinansowanie od 50 do 70 proc. kosztów inwestycji – tłumaczy burmistrz.

Przeczytaj też:

Stadion ma blisko 60 lat

Kompleks boisk przy ul. Niepodległości były budowane w latach 1963-1964. – To obiekty blisko 60-letnie. Obiekt przez ten czas przechodził pewne modernizacje, ale na chwilę obecną wymaga pełnej modernizacji – przyznaje Zygmunt Mendelski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kostrzynie nad Odrą.

Potrzeby są ogromne

- Chcielibyśmy zbudować bieżnię lekkoatletyczną ze sztuczną nawierzchnią z pełną infrastrukturą, a więc rzutniami, bieżniami tak, aby można było organizować prawdziwe zawody lekkoatletyczne. Naszym marzeniem jest bieżnia klasy czwartej, czyli możliwością organizacji imprez rangi mistrzostw Polski U16. Do tego miasto planuje wyremontowanie nowoczesnego boiska ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem na płycie nr 2. Tak, aby można było rozgrywać mecze i treningi zimą, jesienią, po zmroku i przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Zakres jest bardzo duży i byłaby to pełna modernizacja naszego stadionu - mówi Mariusz Staniszewski, główny specjalista ds. sportu i rekreacji w MOSiR w Kostrzynie nad Odrą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kostrzynnadodra.naszemiasto.pl Nasze Miasto