W jaki sposób rozwiązania „Smart” pozwolą ograniczyć zużycie energii w miastach?

Materiał promocyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
Firma LUG Light specjalizuje się w projektowaniu i produkcji innowacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych systemów oświetleniowych. Stworzyła własny system do monitorowania i sterowania oświetleniem dla inteligentnych miast.

LUG Light to jeden z wielu przykładów polskich firm, które skorzystały z finansowania obrotowego udzielanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Czy polskie miasta mogą być smart?

Inteligentne miasto to takie, które wykorzystuje zaawansowane technologie, by polepszyć jakość życia we wszystkich obszarach. Chodzi o to, żeby mieszkańcom dobrze się w nim żyło, a jednocześnie - by zminimalizować koszty funkcjonowania całego miasta.

Według prognoz Banku Światowego w ciągu najbliższych 30 lat ponad 2,5 miliarda ludzi wyemigruje do miast. Komisja Europejska przewiduje, że do roku 2050 ponad 70 proc. populacji będzie mieszkać w dużych miastach. Oznacza to gwałtowny rozwój metropolii, który trzeba dobrze zaplanować. Pomóc w tym mogą nowoczesne technologie.

Nasze miasta pod względem wykorzystania technologii mają jeszcze spore pole do rozwoju. Światowy top inteligentnych miast to Singapur i Barcelona. Czym sobie zapracowały na te pozycje?

Mieszkańcy Singapuru mogą wszystkie swoje sprawy załatwić za pomocą technologii cyfrowych. Specjalny system spalania odpadów o 90 procent zmniejsza objętość wysypisk śmieci. „Przy okazji” każdego dnia wytwarza ponad 2600 MWh energii.

W Barcelonie czujniki informują o zapełnieniu miejskich śmietników, a inteligentne latarnie włączają się po wykryciu ruchu. W największych miastach Szwajcarii drony dostarczają medykamenty do szpitali. W Los Angeles ulice maluje się na jasny kolor. W ten sposób redukowane są miejskie wyspy ciepła, dzięki czemu odczuwalna temperatura spadła tam nawet o 6 stopni.

Inteligentne miasta w Polsce

Kilka naszych miast wprowadziło już inteligentne systemy sterowania transportem i automatyczną sygnalizację, co zapewnia lepszą płynność ruchu i pomaga unikać korków.

Coraz powszechniejsze są systemy inteligentnego parkowania, inteligentne przejścia dla pieszych i smart rozwiązania w systemach wodno – kanalizacyjnych. Zaczynamy też doświadczenia z autonomicznym transportem.

Nowy sposób na ograniczenie zużycia energii

Najważniejsze w tej chwili wydają się próby ograniczenia zużycia energii. Tutaj także z pomocą przychodzą inteligentne technologie i rozwiązania takie, jak lampy ledowe.

W jaki sposób rozwiązania „Smart” pozwolą ograniczyć zużycie energii w miastach?

Lampy LED są energooszczędne, co przykłada się na oszczędności i ograniczenie szkodliwych emisji. Są też jaśniejsze niż stosowane wcześniej lampy sodowe. Poprawiają bezpieczeństwo i komfort życia korzystających z tej infrastruktury mieszkańców. Dzięki zastosowaniu soczewek pozwalają na przykład oświetlać konkretny teren, zamiast świecić obszarowo. W połączeniu z systemem zdalnego sterowania oświetleniem stanowią jeden z elementów smart city.

Około 20% energii elektrycznej na świecie zużywane jest właśnie na oświetlenie. W związku z tym, to duży obszar do oszczędności i redukcji śladu węglowego. Dla LUG Light Factory to szansa na dalszy rozwój. Dziś samorządy i firmy chętnie inwestują w energooszczędne oświetlenie, bo wiedzą, że to czysty zysk – dla budżetu i planety – mówi Ryszard Wtorkowski, prezes LUG Light Factory Sp. z o.o.

Mateusz Tur dyrektor Regionu Lubuskiego Banku Gospodarstwa Krajowego zaznacza, że bank chętnie dostarcza finansowania polskim, innowacyjnym firmom.

Naszą misją jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego kraju. Poprzez udzielane finansowania pomagamy przedsiębiorcom w rozwoju ich działalności. Zależy nam też na dbałości o środowisko naturalne i ograniczaniu szkodliwych emisji. Finansowanie udzielone dla firmy produkującej energooszczędne systemy oświetleniowe to najlepszy przykład realizacji naszej misji – mówi dyrektor Regionu Lubuskiego BGK.

Jak BGK wspiera zrównoważony rozwój?

BGK to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. Bank wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Realizuje programy i udziela finansowań, które wpływają m.in. na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza.

BGK działa w modelu biznesowym, który skupia się na 8 obszarach: infrastruktura, transport i logistyka; rozwój przemysłu, przedsiębiorczości; mieszkalnictwo; ochrona zdrowia; spójność społeczna i terytorialna; finanse publiczne oraz bezpieczeństwo strategiczne.

W tym roku mija równo 100 lat od założenia Banku Gospodarstwa Krajowego. Dziś jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie i Frankfurcie nad Menem. Wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm.

BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W jaki sposób rozwiązania „Smart” pozwolą ograniczyć zużycie energii w miastach? - Gazeta Lubuska

Wróć na kostrzynnadodra.naszemiasto.pl Nasze Miasto