MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Woda w lubuskich rzekach opada, ale nie wszędzie. Tu zagrożenie jeszcze nie minęło!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Wideo
od 12 lat
Stabilizuje się sytuacja powodziowa w województwie lubuskim. Tak jest między innym w Gorzowie, gdzie poziom Warty spadł poniżej stanu ostrzegawczego. W regionie są jednak miejsca, gdzie woda jest bardzo wysoka, a poziom rzek przekracza stany ostrzegawcze i alarmowe.

Sytuacja była niebezpieczna

Poziom wody na gorzowskim odcinku Warty przekroczył stan ostrzegawczy na początku lutego. Władze miasta wydały zakaz wstępu na nadrzeczne bulwary oraz ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Stan ostrzegawczy utrzymywał się przez kolejne tygodnie, a przy największym wezbraniu do alarmu brakowało zaledwie siedemnastu centymetrów. Rzeka rozlała się na okoliczne łąki i pastwiska. Strażacy zabezpieczali newralgiczne miejsca na terenie miasta. Była to między innymi skarpa przy ulicy Teatralnej oraz przepusty w nasypie kolejowym przy ulicach Korsaka i Południowej oraz przejazd pod wiaduktem przy ulicy Warszawskiej.

Spada poziom wody w Warcie

Dwudziestego marca wodowskaz na Warcie w Gorzowie pokazał 389 centymetrów, a więc o centymetr mniej niż stan ostrzegawczy. Z każdym kolejnym odczytem spadki były coraz wyższe i obecnie poziom wody w rzece wynosi 387 centymetrów. Podobnie wygląda sytuacja w Skwierzynie, gdzie rzeka ma obecnie 346 centymetrów, a więc o ponad 30 mniej niż stan ostrzegawczy. W Santoku aktualny stan rzeki wynosi 415 centymetrów i jest o 5 centymetrów niższy niż stan ostrzegawczy. Poniżej stanu ostrzegawczego jest też Warta w Świerkocinie.

Warta:

 • Skwierzyna - 346 cm (strefa stanów wysokich)
 • Santok - 415 cm (strefa stanów wysokich)
 • Gorzów - 387 cm (strefa stanów wysokich)
 • Świerkocin - 421 cm (strefa stanów wysokich)

Coraz mniej wody w Odrze

Do normy wróciła też sytuacja na Odrze w Lubuskiem. W Nowej Soli poziom rzeki wynosi obecnie 294 centymetry, a więc o ponad metr mniej niż stan ostrzegawczy. W strefie stanów średnich znajduje się także Odra w Cigacicach, Nietkowie, Połęcku, Kostrzynie i Słubicach. Sytuacja powodziowa ustabilizowała się również na pozostałych rzekach w regionie. Chodzi między innymi o Czerną Wielką w Żaganiu oraz Bóbr w Nowogrodzie Bobrzańskim, Żaganiu i Szprotawie, które obecnie również znajdują się w strefie stanów średnich.

Odra:

 • Nowa Sól - 294 cm (strefa stanów średnich)
 • Cigacice - 298 cm (strefa stanów średnich)
 • Nietków - 316 cm (strefa stanów średnich)
 • Połęcko - 230 cm (strefa stanów średnich)
 • Słubice - 277 cm (strefa stanów średnich)
 • Kostrzyn nad Odrą - 373 cm (strefa stanów wysokich)

Czerna Wielka:

 • Żagań - 104 cm (strefa stanów średnich)

Bóbr:

 • Nowogród Bobrzański - 152 cm (strefa stanów średnich)
 • Żagań - 263 cm (strefa stanów średnich)
 • Szprotawa - 132 cm (strefa stanów średnich)

Tu sytuacja wciąż jest groźna

Sytuacja na rzekach w regionie każdym dniem się poprawia, ale wciąż są miejsca, gdzie woda przekracza nie tylko stany ostrzegawcze, ale również alarmowe. Warta w Kostrzynie ma obecnie 372 centymetry. Rzeka przekracza stan ostrzegawczy o dwanaście centymetrów, ale i tak jest to znaczny spadek, bo jeszcze niewiele ponad tydzień temu przekroczony był tam stan alarmowy. W najbardziej kryzysowym momencie, a więc pod koniec lutego, rzeka przekraczała stan alarmowy o ponad 40 centymetrów. Trudna sytuacja cały czas jest Bledzewie. Obra ma tam obecnie 254 centymetry i o ponad 30 centymetrów przekracza stan alarmowy.

 • Warta w Kostrzynie - 372 cm (stan ostrzegawczy)
 • Obra w Bledzewie - 253 cm (stan alarmowy)

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Woda w lubuskich rzekach opada, ale nie wszędzie. Tu zagrożenie jeszcze nie minęło! - Gazeta Lubuska

Wróć na kostrzynnadodra.naszemiasto.pl Nasze Miasto