Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kostrzyn nad Odrą otoczony przez wodę! Warta i Odra dawno nie były tak wysokie. Takie widoki to teraz rzadkość

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Wideo
od 12 lat
Zarówno Odra, jak i Warta, przekroczyły w Kostrzynie stany alarmowe. Tak wysokiego poziomu rzek w mieście nie było od lat. Kiedyś takie widoki towarzyszyły mieszkańcom niemal co rok. Dziś budzą zdziwienie. Z góry widać, jak woda dosłownie otacza miasto.

We wtorek, 21 lutego, w Kostrzynie nad Odrą po raz kolejny obradował sztab kryzysowy. Miało to związek z wysokim stanem Warty i Odry. Obie rzeki przekroczyły stany alarmowe. - Monitorujemy sytuację 24 godziny na dobę - zapewnia Janusz Szymczyk, szef kostrzyńskiej obrony cywilnej.

Miasto gotowe na powódź

W związku z wysoką wodą sprawdzono przygotowanie miasta na wypadek powodzi. W pogotowiu są worki, piasek, folia i wszystko, co niezbędne, żeby zabezpieczyć miasto i mieszkańców przed zalaniem. To jednak najprawdopodobniej dmuchanie na zimne, gdyż woda w Odrze praktycznie przestała rosnąć i lada dzień jej poziom zacznie opadać. Podobnie będzie na Warcie.

Wideo: wysoki poziom Warty i Odry w Kostrzynie

od 12 lat

Kostrzyn otoczony przez wodę

Woda jest wysoka. Warta i Odra rozlała się na łąki i pola. Zalany jest Park Narodowy "Ujście Warty". Czyli wszędzie tam, gdzie rzeki powinny się rozlać. To naturalne tereny zalewowe, które jeszcze kilkanaście lat temu były zalewane niemal co roku. Teraz taki widok budzi zdziwienie. Rozlewiska największe wrażenie robią z powietrza. Dzięki uprzejmości Mirosława Chilińskiego, mieszkańca Kostrzyna nad Odrą, publikujemy zdjęcia z drona. Widać na nich jak dużo wody otacza Kostrzyn. Niegdyś takie widoki można było podziwiać jedynie ze śmigłowca.

Stany rzek w Kostrzynie nad Odrą (dane z 21 lutego z godziny 18.15):

  • Odra - 471 cm (1 cm powyżej stanu alarmowego)
  • Warta - 454 cm (44 cm powyżej stanu alarmowego)

Zamknięta droga i przystań

Najbardziej widoczne dla mieszkańców skutki wysokiego poziomu wody to zamknięta ul. Sybiraków. Woda z Warty zalała tu jezdnię pod mostem kolejowym. - Ustawiliśmy też ogrodzenie tymczasowe przy przystani nad Wartą. Wysoka woda zatarła granicę między nabrzeżem a rzeką. Łatwo było wpaść lub wjechać do wody - mówi J. Szymczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kostrzynnadodra.naszemiasto.pl Nasze Miasto