Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ceglana konstrukcja na brzegu Warty w Kostrzynie. To nie jest filar starego mostu. Co tu kiedyś było?

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Ceglany filar stoi na brzegu rzeki Warty, u zbiegu z Postomią. Widać go doskonale z mostu drogowego.
Ceglany filar stoi na brzegu rzeki Warty, u zbiegu z Postomią. Widać go doskonale z mostu drogowego. Jakub Pikulik
Wielu sądzi, ze to filar dawnego mostu. Nic bardziej mylnego. Ceglany filar na brzegu Warty w Kostrzynie jest doskonale widoczny z mostu drogowego. Niegdyś pełnił bardzo ważną funkcję w transporcie rzecznym.

Wielu mieszkańców Kostrzyna wciąż mylnie sądzi, że ceglany filar to pozostałość mostu, przebiegającego w tym miejscu przed II wojną światową. Muzeum Twierdzy Kostrzyn jakiś czas temu dokładnie wyjaśniło, do czego niegdyś służyła ceglana konstrukcja.

Kiedyś stał tutaj dźwig

Genezy tej niepozornej, ale bardzo ważnej budowli, dopatrywać należy w drugiej połowie XIX wieku. W latach 1866-1879 drewniane do tej pory mosty drogowe na Warcie zostały zastąpione nowymi, których przęsła były wykonane ze stali i betonu. Mosty te nie miały obrotowych przęseł (w przeciwieństwie do mostów kolejowych), które umożliwiałyby
przepływ jednostkom wyposażonym np. w wysokie maszty, czy kominy. Elementy takie jak maszty i kominy trzeba było składać lub demontować. Niezwykle pomocny okazywał się w tym przypadku żuraw. Po jeden stronie mostu drogowego taki żuraw stał przy przystani rzecznej (przystań funkcjonuje do dziś). Po drugiej stronie żurawia nie było. Trzeba było go zainstalować właśnie na specjalnej, murowanej platformie przypominającej przęsło mostu.

Takich miejsc było więcej

Jak czytamy w opracowanej przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn informacji, w analogiczną konstrukcję wyposażony został również nowy most drogowy na Odrze - w tym przypadku umieszczono go po wschodniej stronie mostu na specjalnej podbudowie będącej przedłużeniem pierwszego filaru od strony Wyspy Odrzańskiej.

Żuraw stoi na brzegu Warty, na cyplu u zbiegu z rzeką Postomią:

Jesteście ciekawi innych ciekawostek związanych z historią Kostrzyna nad Odrą? Zajrzyjcie na stronę internetową Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Znajduje się tam zakładka "Historia w pytaniach i odpowiedziach", gdzie muzealnicy odpowiadają na pytania, zadawane przez mieszkańców.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kostrzynnadodra.naszemiasto.pl Nasze Miasto