Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kostrzyńskie Stare Miasto przed wojną to była istna perełka. Starówka otoczona murami twierdzy tętniła życiem

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Kostrzyn podczas II wojny światowej został praktycznie zrównany z ziemią. Przestała istnieć starówka, która niegdyś była sercem miasta.
Kostrzyn podczas II wojny światowej został praktycznie zrównany z ziemią. Przestała istnieć starówka, która niegdyś była sercem miasta. zbiory Muzeum Twierdzy Kostrzyn
Stare Miasto w Kostrzynie byłoby dziś prawdziwą perełką. Otoczona murami twierdzy starówka została jednak zrównana z ziemią podczas II wojny światowej. Niebawem będziemy obchodzić rocznicę zakończenia walk o Kostrzyn w 1945 r. Warto przypomnieć sobie, jak przed zagładą wyglądało Stare Miasto.

Spis treści

30 marca będziemy obchodzić 79. rocznicę zakończenia walk o Kostrzyn nad Odrą. W 1945 r. Rosjanie zdobywali miasto przez blisko 60 dni. W tym czasie ówczesny Küstrin został niemal zrównany z ziemią.

Krwawe walki o Stare Miasto

Najdłuższe i najbardziej zacięte walki toczyły się o Stare Miasto. Niemcy bronili tego skrawka ziemi niezwykle zaciekle. Stał bowiem na drodze do mostów nad Odrą, tak potrzebnych Rosjanom do rozwinięcia natarcia na Berlin.

Starówka zniknęła z powierzchni ziemi

Obrona otoczonej murami twierdzy starówki miała swoje konsekwencje – ta część Kostrzyna została zrujnowana. Po wojnie tylko jeden dom został zamieszkały. Pozostała część została zburzona w 1945 r. lub rozebrana już po wojnie. Taki los spotkał np. kostrzyński zamek, którego mury ocalały wojenną zawieruchę. Budowla została jednak wysadzona. Obecnie starówka to miejsce wycieczek. Zwiedzający mają okazję wyobrazić sobie, jak przed wojną wyglądało tętniące życiem miasto.

Pozostały archiwalne zdjęcia

Sami zobaczcie na zdjęciach, jak przed wojną prezentowała się starówka. Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Widać na nich nie tylko Stare Miasto, ale również fragment przedwojennego Kostrzyna, leżący już za Odrą. Zdjęcia znaleźć na stronie internetowej muzeum w zakładce Memento Küstrin: http://muzeum.kostrzyn.pl/pl/miasto-i-twierdza/memento-k-strin

Wideo: Katastrofa wojskowego MIG-a w Kostrzynie

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na kostrzynnadodra.naszemiasto.pl Nasze Miasto