- W mieście, w którym ponad sześć procent powierzchni stanowią wody, WOPR oczywiście ma co robić. My jako gmina mamy podpisaną z WOPR-em dwie umowy. Pierwsza dotyczy patrolowania rzek, a druga to są zajęcia rekreacyjne z seniorami na basenie, przejażdżki motorówkami tego typu aktywności – mówi Andrzej Kunt, burmistrz Kostrzyna nad Odrą. Oprócz tego kostrzyński WOPR z własnej inicjatywy prowadzi zajęcia udzielania pierwszej pomocy wśród sześciolatków w przedszkolach. – To jest duża rzecz, wszystkim bardzo przydatna i poprawiająca bezpieczeństwo – dodaje burmistrz.
Działają od ponad pół wieku!
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Kostrzynie nad Odrą działa od ponad 50 lat, natomiast po zmianie przepisów od pięciu lat w mieście działa nowoutworzona jednostka terenowa. – W tym momencie kończymy pierwszą kadencję. W tym czasie w 2019 r. udało nam się pozyskać łódź ratunkową, natomiast w 2022 r. dotarł do nas skuter wodny, który wykorzystujemy przy niskim stanie wody. I rzeczywiście często nasze patrole wpływają na to, że poziom bezpieczeństwa na rzekach w okolicy Kostrzyna drastycznie się podniósł - mówi Marcin Kleczkowski, prezes jednostki terenowej WOPR w Kostrzynie nad Odrą.
Ludzie wypoczywają nad rzekami całymi rodzinami
Patrole WOPR są konieczne, bo niestety wielu mieszkańców i turystów lekceważy zagrożenia, jakie niesie ze sobą wypoczynek nad wodą.
Zdarzają się całe rodziny wypoczywające na brzegach Warty. Rodzice są na brzegu, a dzieci kąpią się w wodzie. Tymczasem rzeki są bardzo zdradliwe. W jednym miejscu rzeka może mieć głębokość pół, a kawałek dalej już czterech metrów – przestrzega M. Kleczkowski.
Ratowników warto słuchać. Tu chodzi o życie!
Ratownicy mogą upominać, ludzie zazwyczaj słuchają. Wychodzą z wody, jednak wkrótce ponownie do niej wchodzą. W słonecznie dni w czasie weekendów patrole WOPR odbywają się nawet 3-4 razy dziennie. Ratownicy WOPR często rozmawiają też z wędkarzami i kajakarzami. Proszą, aby kapoki mieć na sobie, a nie na pokładzie łodzi czy w kajaku. Na łódkach ważne jest też wyposażenie, takie jak koło ratunkowe, czy gaśnica.
Zapamiętaj ten numer!
W Kostrzynie w sezonie cały czas działa numer alarmowy nad wodą. Warto o tym pamiętać w czasie wypoczynku nad i na wodzie. Przy niskim stanie wody po Warcie i Odrze często pływają kajakarze. W razie zagrożenia wystarczy zadzwonić pod numer 601 100 100 lub skorzystać z aplikacji Ratunek i w ten sposób skontaktować się z dyżurującym w mieście ratownikiem.
Choć kostrzyński WOPR wzbogaca się w nowy sprzęt, to potrzeby wciąż są bardzo duże. Brakuje samochodu, który mógłby ciągnąć przyczepę z łodzią. Z tego powodu kostrzyński WOPR nie może uczestniczyć w akcjach na akwenach poza miastem. Po prostu nie ma jak przetransportować też łodzi. Potrzebny jest też quad, który mógłby wjeżdżać w trudnodostępny teren.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Straż Graniczna reaguje na publikację "Gazety Wyborczej". "Niebezpieczna narracja"
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!
- Oświadczenie Orlenu ws. rzekomego braku paliwa. Koncern odpowiada na ataki
- Unia szykuje się do wielkiej reformy. „Najgorszy możliwy dla Polski scenariusz”