Nasza Loteria

Kolejne odkrycia na Starym Mieście w Kostrzynie. Piwnice wciąż kryją wiele tajemnic

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Poszukiwacze ze stowarzyszenia Perkun zeszli do piwnicy, w której byli już kilka lat temu. Mieli pewien trop, który... okazał się słuszny.
Poszukiwacze ze stowarzyszenia Perkun zeszli do piwnicy, w której byli już kilka lat temu. Mieli pewien trop, który... okazał się słuszny. Stowarzyszenie Perkun
Członkowie stowarzyszenia Perkun wciąż penetrują zasypane piwnice na Starym Mieście w Kostrzynie nad Odrą. Okazuje się, że są one pełne tajemnic. Choć gruzy odsłaniają coraz więcej zaskakujących odkryć, to wciąż wiemy o nich niewiele. Eksploracja kazamat jest trudna i niebezpieczna. Są jednak pasjonaci, którzy regularnie tu wracają. Co tym razem znaleźli?

Wracamy do kostrzyńskich piwnic na Starym Mieście, w których od czasu zakończenia II wojny światowej nikogo nie było. Prawie nikogo. Od kilku lat penetrują je bowiem Jarosław Stróżniak i Paweł Piątkiewicz ze stowarzyszenia Perkun. O ich działalności w Kostrzynie i związanych z nią odkryciami pisaliśmy wielokrotnie. Tym razem poszukiwacze zabierają nas do piwnicy, w której byli kilka lat temu. Już samo wejście to podziemi graniczy z cudem. Trzeba się przeciskać wąską szczeliną tuż przy stropie. To trudne i niebezpieczne. Ale poszukiwacze nie dają za wygraną. Mieli trop, który chcieli sprawdzić.

Wrócili do piwnicy, w której już byli

Kilka lat temu Paweł i Jarosław natrafili w tej piwnicy na fragmenty niemieckiego działka przeciwlotniczego Flak 38. Można je teraz oglądać na ekspozycji w Muzeum Twierdzy Kostrzyn. –

Wracamy tutaj, bo wcześniej ze względów bezpieczeństwa nie mogliśmy tego zrobić. Teraz kopiemy z innej strony. Prawdopodobnie trafiliśmy na kolejne elementy niemieckiego działka. Widać, że są dość duże – mówi Jarosław Stróżniak.

Przewidywania poszukiwaczy sprawdziły się. W pewnym momencie spod gruzu i piachu wyłonił się duży, metalowy element.

Niemieckie działo przeciwlotnicze w kostrzyńskiej piwnicy

Paweł i Jarosław po mozolnej walce z gruzem i piachem w zasypanej piwnicy odnaleźli tylną część działka Flak 38. To właśnie jego zakonserwowaną lufę można oglądać w kostrzyńskim muzeum na ekspozycji w bastionie Filip. Jak armata przeciwlotnicza znalazła się w kostrzyńskiej piwnicy? Tego nie wiadomo. Po wojnie wojskowy sprzęt często był po prostu wrzucany do piwnic. Być może przeciwlotnicze działo osunęło się tam wraz z gruzem, gdy wysadzono kamienicę? Tego się już nie dowiemy.

Pozostałości zgładzonego miasta

Ale to nie wszystko. W poniemieckiej piwnicy są nie tylko elementy działka, które świadczą o walkach i zagładzie miasta w 1945 r. Jest tu też cała masa przedmiotów codziennego użyto, z których korzystali ówcześni, przedwojenni mieszkańcy Kostrzyna. Wśród gruzów odnaleźć można pozostałości wyposażenia domu. Jest metalowa miska, zastawa, słoiki, potłuczone szkło i porcelana, a nawet metalowa umywalka. Są też częściowo spalone papiery zapisane po niemiecku. Nie sposób ich doczytać.

Przypominamy, że wchodzenie do piwnic na Starym Mieście w Kostrzynie jest nie tylko nielegalne, ale również śmiertelnie niebezpieczne. Paweł Piątkiewicz i Jarosław Stróżniak pracują w nich za wiedzą i zgodą Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Zobacz film z eksploracji piwnicy na Starym Mieście:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kostrzynnadodra.naszemiasto.pl Nasze Miasto