Nasza Loteria

Zapomniany niemiecki cmentarz w Kostrzynie. Ekshumowano tu szczątki już ponad 250 żołnierzy!

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Wideo
od 16 lat
Tak wielu pochówków nikt się tutaj nie spodziewał. Utworzona w czasie II wojny światowej kwatera poległych niemieckich żołnierzy przez dziesięciolecia była zapomniana. Wyrósł tu las. Teraz trwają ekshumacje. Z ziemi wykopano już ponad 250 szkieletów!

- Od 2022 r. w tym miejscu, czyli za ogrodzeniem cmentarza komunalnego, prowadzimy poszukiwania niemieckich grobów z czasów II wojny światowej – mówi Maksymilian Frąckowiak z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost” z Poznania. Poszukiwaczy do tego miejsce doprowadziły relacje świadków.

Półkolista kwatera dla niemieckich żołnierzy

Według niemieckich źródeł właśnie tutaj, między cmentarzem a torami kolejowymi powstała tzw. kwatera honorowa, w której pod koniec działań wojennych chowano poległych żołnierzy niemieckich. - Wtedy jeszcze front był daleko od Kostrzyna, ale do kostrzyńskich szpitali trafiali ranni żołnierze, którzy tutaj w wyniku odniesionych ran lub chorób umierali. Chowano ich właśnie na tej naprędce przygotowanej kwaterze. Posiadała ona formę półksiężyca. Żołnierzy chowano w kilku rzędach – tłumaczy M. Frąckowiak. Kwatera ma długość kilkudziesięciu metrów. Obecnie rośnie tutaj las, więc praca archeologów wśród drzew i w plątaninie korzeni jest utrudniona.

Przy niektórych szkieletach wciąż odnaleźć można resztki umundurowania, obuwia, czy odznaczenia i przedmioty osobiste pochowanych tu żołnierzy.
Przy niektórych szkieletach wciąż odnaleźć można resztki umundurowania, obuwia, czy odznaczenia i przedmioty osobiste pochowanych tu żołnierzy. Jakub Pikulik

Chowano tu żołnierzy poległych w walkach o Kostrzyn

Znacznie więcej pochówków pochodzi z lutego i marca 1945 r., kiedy Kostrzyn stał się areną zaciekłych walk z wojskami sowieckimi. – W tej pierwszej fazie walk, kiedy jeszcze pierścień okrążenia nie zacisnął się wokół Starego Miasta, to tutaj chowano poległych żołnierzy Niemieckich – wyjaśnia M. Frąckowiak.

Przeczytaj też:

Cmentarz działał także po wojnie

Później, gdy wojska radzieckie przejęły ten teren, cmentarz został po drugiej stronie frontu i pochówki w tym miejscu ustały. Natomiast w maju 1945 r. i w kolejnych miesiącach, już po zakończeniu działań wojennych, znowu chowano tutaj Niemców. – Pochowano tu zwłoki żołnierzy, których zwłoki zalegały w kostrzyńskim szpitalu w prosektorium, salach operacyjnych. Te zwłoki pakowano do worków i zwożono właśnie na tę kwaterę. Mamy tutaj udokumentowanych kilka faz pochówków – tłumaczą badacze.

Do tej pory z tego tylko jednego miejsca członkowie organizacji Pomost ekshumowali szczątki ponad 250 żołnierzy niemieckich. – Poszukiwania prowadzimy dalej, więc nie jest to ostateczna liczba – zaznacza M. Frąckowiak.

Pracują dla pokoju

- Nasze prace prowadzimy już od blisko 20 lat. Przyświeca nam motto „praca dla pokoju”. Szczególnie w tych niespokojnych czasach staramy się przypominać o okrucieństwie wojny. O tym, jak wielkie ofiary się z tym wiążą. Przywracamy też pamięć o ludziach, którzy zginęli podczas wojny. Staramy się też identyfikować te ofiary, które są nieznane. Rodziny wciąż czekają na informacje o swoich bliskich. To nam się udaje, rodziny otrzymują informacje gdzie zginęli i gdzie zostaną pochowani ich krewni - mówi Marcin Michalski, archeolog w organizacji Pomost.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kostrzynnadodra.naszemiasto.pl Nasze Miasto